Cestovanie s alergikom v aute - na čo si dať pozor?

Cestovanie s alergikom v aute - na čo si dať pozor?

Poradíme vám, ako sa pripraviť na dlhšiu cestu autom aj s alergikom.

11.05.2023 | PoctiveSEO.sk | autodielygafa.sk

Ak trpíte alergiou, alebo máte v rodine niekoho s alergiou na potraviny, peľ alebo s astmou, zrejme už máte svoje tipy a triky, ako zvládať rôzne životné udalosti. No možno ste sa dodnes neodvážili s alergikom na dlhšie cesty. 

 

Ľahké a mierne alergie sa pritom dajú celkom dobre zvládať. Nedovoľte chorobe, aby vám zabránila zažiť niečo unikátne a vytvoriť si jedinečné spomienky. Poradíme vám, ako sa pripraviť na dlhšiu cestu autom. Bude to chcieť dôkladnejšiu prípravu a plánovanie, no výsledkom bude perfektný rodinný výlet.

 

Všeobecné pravidlá

Či trpíte alergiou na nejakú potravinu, alebo zle reagujete na peľ, prach či plesne, existuje niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré vám pomôžu zvládnuť náročnú prípravu:

 

– Určite pred cestou navštívte lekára, najmä ak vám alebo vášmu dieťaťu, ktoré trpí alergiou, hrozí závažná alergická reakcia alebo astmatický záchvat.

 

– Zbaľte si lieky do príručnej batožiny, aby ste ich mali vždy poruke. Určite nepatria do batožiny, ktorú vložíte do kufra auta. Majte ich vždy v označených nádobách. 

 

– Ak vám hrozí závažná alergická reakcia, majte pri sebe adrenalínový (epinefrínový) injektor.

 

– Vybavte si cestovné poistenie, ktoré pokryje aj udalosti vzniknuté z dôsledku vašich existujúcich alergií. 

 

– Trasu si vopred naplánujte. Do cestovného plánu si zaznačte kritické oblasti, nemocnice a zdravotné strediská, reštaurácie a iné gastronomické zariadenia, ktoré sú schopné upraviť vám jedlo podľa požiadaviek.

 

– Ak cestujete do zahraničia, naučte sa názov svojej alergie v úradnom jazyku krajiny – min. v anglickom jazyku – aby ste zrozumiteľne prezentovali svoje problémy, keby k nim došlo.

 

– Ak máte astmu alebo ťažké alergie, noste nejaký lekársky identifikačný štítok alebo náramok.

 

– Skontrolujte stav auta. Ak trpíte astmou alebo alergiou na peľ, určite skontrolujte aj peľový filter a v prípade potreby ho vymeňte.

 

TIP: Viete, na čo slúži v aute peľový filter a ako ho vymeniť? 

 

Cestovanie s alergiou na potraviny

Potravinové alergie môžu byť na cestách obzvlášť vyčerpávajúce. Najmä, ak cestujete s dieťaťom. Doma, v známom prostredí, si už aj dieťa osvojilo všetky tie zákazy a obmedzenia. Uvedomuje si, že je to pre jeho dobro. Výlet s rodinou a dovolenka však so sebou prinášajú vzrušenie a očakávanie, pod vplyvom ktorého dieťa rýchlo zabudne na pravidlá v stravovaní. 

 

Alergie by vám nemali brániť v cestovaní, avšak neoplatí sa byť príliš dobrodružní. Určite sa vyhnite konzumácii potravín a jedál, u ktorých neviete, čo obsahujú. Dokonca aj jedlá, ktoré vyzerajú ako tie od babičky, môžu byť pripravené iným spôsobom a obsahovať alergény, ktoré by u vás mohli spustiť alergickú reakciu. 

 

Pre každý prípad si pribaľte nejaké občerstvenie, ktoré vám vydrží celú dobu. Takéto pochúťky sa vám budú hodiť, keď budete hladní alebo keď budete mať problém nájsť reštauráciu vhodnú pre alergikov. 

 

Ešte pred tým, ako vyrazíte na cestu, prejdite si trasu doslova prstom po mape. Zistite si, kde po ceste sa nachádzajú reštaurácie, ktoré dokážu pripraviť jedlo podľa vašich požiadaviek. 

 

Preverte si ubytovacie zariadenie a informujte sa o zásadách týkajúcich sa potravinových alergií. Ak navyše trpíte alergiami na chlpy zvierat, takáto komunikácia s hotelom je viac ako nevyhnutná. Iba tak získate podrobné informácie o mieste, kde máte zotrvať nejaký čas.

 

Mohlo by vás zaujímať: Viete, aký vplyv na alergiu detí môžu mať zvieratá v domácnosti?

 

Zvážte výber ubytovania s vlastnou kuchyňou, aby ste si mohli pripraviť niektoré jedlá sami a mať poruke čerstvé potraviny vhodné pre alergikov. 

 

V neposlednom rade sa vybavte dostatočným množstvom dezinfekčných obrúskov. V gastronomických zariadenia utrite stoly, stoličky aj pulty, aby nedošlo k náhodnej krížovej kontaminácii. 

 

Cestovanie s astmou a alergiou na peľ, plesne, prach

Ak máte astmu pod kontrolou, cestovanie autom by pre vás nemal byť problém. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom. 

 

Skontrolujte peľovú predpoveď pre vami vybranú destináciu a podľa nej si naplánujte denný harmonogram, najmä, ak uvažujete o tom, že strávite veľa času vonku. 

 

Vopred sa informujte o možnosti ubytovania v špeciálnych izbách pre alergikov. Minimálne hľadajte ubytovacie zariadenie, kde nie je povolený pobyt s domácimi miláčikmi a rezervujte si nefajčiarsku izbu. Vezmite si so sebou vlastné hypoalergénne obliečky na vankúš. V batožine nezaberú takmer žiadne miesto, zato vám pripravia kvalitný spánok. 

 

Pred cestou venujte dostatočnú starostlivosť vášmu autu. Vymeňte vzduchové filtre a vyčistite systém HVAC, aby ste boli pripravení na boj s peľovými a plesňovými alergénmi. Ak cestujete v čase vysokej pravdepodobnosti peľu, nechajte okná auta zatvorené a naplno využite vnútorný klimatizačný obeh. Alergické prejavy zmierni aj dôkladne vyčistený interiér auta

 

Šikovný trik, ako sa vyhnúť kritickej dennej hodine, je vyraziť na cestu skoro ráno alebo neskoro večer, pretože úroveň znečistenia ovzdušia je v tomto čase zvyčajne najnižšia.

 

Skontrolujte alergény vo svojej hotelovej izbe hneď po príchode, a potom pravidelne niekoľkokrát denne. Udržujte zatvorené okná, zatvorte aj ventilačný otvor klimatizácie. Po návrate z vonku sa osprchujte a prezlečte sa, aby ste minimalizovali množstvo peľu vneseného dovnútra.

 

Na záver

Alergie nie sú dôvod, aby ste sa držali bokom. Stačí dôkladná príprava, aby ste minimalizovali situácie, ktoré by vás mohli zaskočiť. Buďte zodpovední, dodržiavajte pravidlá a zostaňte sami sebou. To, že na pár dní uniknete z domáceho prostredia, ešte neznamená, že ste unikli aj svojej alergii. 

 

Ak si netrúfate na zahraničnú dovolenku, vyberte si destináciu na Slovensku. Aj na Slovensku nájdete množstvo nádherných miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Photo by Brittany Colette on Unsplash
Autor/ka fotografie: Kampus Production: https://www.pexels.com/c

Hodnotenie

Cestovanie s alergikom v aute - na čo si dať pozor?
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma