Elektronika v minulosti nebola súčasťou vozidiel tak ako dnes. Autá sú vďaka nej komfortnejšie, bezpečnejšie a užitočnejšie. Elektrické riadiace jednotky sa stali neoddeliteľnou súčasťou každého auta. Zabezpečujú mnoho funkcií a starajú sa o prevenciu porúch. A práve na tento účel slúži autodiagnostika.
Ako diagnostika vyzerá a čo všetko vďaka nej môžete odhaliť?
Čo je to autodiagnostika?
Poruchu automobilu obvykle poznáte podľa toho, že sa vám na palubnej doske rozsvieti kontrolka, ktorá svieti dovtedy, kým sa porucha neodstráni. Niekedy môžete mať pocit, že auto sa nechová tak, ako by malo, no kontrolka nesvieti. Autodiagnostika ako typ rozšírenej reality, dokáže údaje z elektronickej jednotky prečítať a následne kód chyby ohlásiť. Presne zistí, o aký problém alebo poruchu ide. Všeobecne povedané, rozpozná chyby a poškodenia digitálne pracujúcich jednotiek v aute.
K čomu sa autodiagnostika využíva?
Ako sme už uviedli, autodiagnostika sa využíva na získavanie potrebných údajov z riadiacej jednotky vozidla. Nevyužíva sa však iba vtedy, keď dôjde ku chybe automobilu, ale môže sa objaviť aj v běžnej praxi, slúži aj ako prevencia, čo vám môže ušetriť značnú časť vášho finančného rozpočtu.
Autodiagnostika, teda pri identifikovaní chýb využíva údaje v reálnom čase a môže zabrániť prípadným väčším poškodeniam.
Tip: Viete ako využiť virtuálnu realitu aj u vás doma?
Funkcie autodiagnostiky a zobrazované dáta
Okrem samotného určovania porúch má autodiagnostika aj ďalšie užitočné funkcie, ktoré dokážu majiteľovi auta poskytnúť široké spektrum informácií o vozidle.
– Kontroly podvozky
– Kontrolu brzdového systému jeho opotrebenie a technický stav
– Kontrola prevádzkových kvapalín
– Kontrola motora
– Poskytuje živé dáta, kedy v reálnom čase môžete sledovať všetky hodnoty
– Vďaka vypísaniu chybového kódu dokážete bližšie určiť dôvod poruchy
– Autodiagnostikou dokážete dokonca aktivovať, alebo deaktivovať funkčnosť airbagov
– Autodiagnostika ukladá zaznamenané informácie
– Bezdrôtový prenos informácií o vozidle do počítača alebo tabletu prostredníctvom Bluetooth či WiFi.
a iné.
Tip: Viete na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?
Najčastejšie poruchy áut
Na záver sa pozrieme na niekoľko najčastejších porúch, ku ktorým môže dôjsť vo vozidle, a ktoré nám môžu okrem nepríjemných komplikácií, skríženia plánov a chodenia po servisoch spôsobiť aj škaredú dopravnú nehodu. Odhaleniu či predchádzaniu mnohým z nich môže napomôcť opäť práve autodiagnostika. Pozrime sa na niekoľko najčastejších porúch, ku ktorým môže dôjsť v aute dôjsť:
– Porucha motora
– Opotrebované brzdy
– Porucha štartéra
– Zanesená kvapalina
– Porucha snímačov
Autodiagnostike by ste určite mali venovať dostatočnú pozornosť a mala by sa stať neoddeliteľnou súčasťou každého šoféra.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting