Hlavné črty provensálskeho štýlu

Ako vniesť kúzlo francúzskeho domova k vám domov?

08.04.2023 | PoctiveSEO.sk | bilynabytek.cz

Provence, to je Stredozemné more a slnečné Francúzsko pokryté mäkkými levanduľovými prikrývkami. Provensálske bývanie charakterizuje fialová a krémová, svetlé farby a vzdušné priestory. Tento štýl bývania je jednoduchý, pohodlný a elegantný. Je obľúbený najmä medzi ľuďmi, ktorí sa snažia vniesť do svojho domova nádych vidieckeho šarmu, a zároveň zachovať francúzsku eleganciu. 

 

Ako vniesť kúzlo francúzskeho domova k vám domov? Provensálsky štýl je veľmi jednoduchý, priznané surové materiály niekedy zvádzajú k domnení, že takýto dom alebo byt nie je dokončený. Takto zariadený interiér sa na nič nehrá, nepotrpí si na okázalosti, cítiť z neho pokoj, príjemnú atmosféru, až vás zahreje pri srdci. 

 

História provensálskeho štýlu

Provensálsky štýl sa začal formovať v 17. storočí na juhu Francúzska, najmä v oblasti Stredozemného mora. Miestni výrobcovia nábytku začali napodobňovať zdobený nábytok, ktorý sa vyrábal v Paríži a bol určený najmä do domácností vyšších desaťtisíc. Začali  používať cenovo dostupnejšie materiály, čím priblížili tieto elegantné kúsky aj nižším vrstvám.

 

Tento romantický interiérový štýl sa usadil v domoch na francúzskom vidieku hlavne v 19. storočí. Bývanie charakteristické pre juh Francúzska sa potom po prvej svetovej vojne rozšírilo do ostatných oblastí krajiny aj mimo nej. Vojaci, ktorí sa vrátili z vojny domov, si v srdciach aj v pamäti niesli obrazy provinčného vidieckeho štýlu, ktorý im tak učaroval. 

 

Každý z interiérových štýlov má svoje charakteristické črty. Pre minimalistický je to čo najmenej nábytku a jemné zdobenie, pre škandinávsky napríklad drevený funkčný nábytok s čistými líniami, množstvo svetla a dekorácie z prírodných materiálov. Aj provensálsky štýl má svoje piliere, na ktorých stojí pekne a útulne zariadená domácnosť.

 

Tip: Poznáte škandinávsky štýl bývania? 

 

Nielen levanduľová

Z interiéru v znamení Provence cítiť more a slnkom vyhriatu pláž. Preto v základnej palete nenájdete tmavé farby, už vôbec nie čiernu. Dominujú biela, piesková, krémová a smotanová, svetložltá, svetlozelená, svetlomodrá, azúrová a levanduľová.

 

Vybraná skupina farieb sa potom dodržuje nielen pri farbe stien a podlahovej krytiny, ale aj nábytku a dekoráciách. Steny sú maľované, málokedy v takomto interiéru nájdete tapety. Ak predsa, vytapetovaná je len jedna stena. V takom prípade sa volia kvetinové tapety, pretože vzor kvetov v takomto domove nesmie chýbať.

 

Provensálsky štýl spoznáte aj podľa levandule. Tá býva často namaľovaná na stenách, na nábytku, typický vzor na ozdobných vankúšoch, dečkách, obrusoch a pod.

 

Akoby nedokončené

Charakteristické sú surové materiály či už stien, podlahy alebo stropu. V takomto interiéri môžete vidieť tehly a kamenné steny. Pomerne často sa na povrchovú úpravu stien používajú drevené panely, ktoré sa maľujú na bielo. Biele sú potom aj interiérové dvere a rámy okien. To je výrazný rozdiel medzi štýlom Provence a inými vidieckymi štýlmi, kde sa väčšinou používa prírodný odtieň dreva.

 

Na povale dominujú staré drevené trámy. Podlaha je kamenná alebo drevená. Ak máte na podlahe klasické drevené parkety, prípravu na provensálske bývanie máte hotovú. Drevené parkety sa pokladajú v rôznych vzoroch, typické je napr. rybí vzor.

 

Pompézny a zdobený nábytok

Provence nábytok je rozpoznateľný na prvý pohľad. Pri výbere nábytku je potrebné prihliadať najmä na jeho funkčnosť. Avšak Provence štýl naplníte iba vtedy, ak zvolíte zdobené kúsky, ktoré miestnostiam dodajú pompéznosť a originalitu. 

 

Preferuje sa drevený nábytok. Výhodu má drevo svetlého tónu: orech, gaštan, jaseň a dub. 

Často vídame ručne maľované skrinky, príborníky a komody. Ešte lepšie, ak zariadenie má svoj príbeh, preto ak máte nejaký starý nábytok, zamyslite sa, ako by ste ho vedeli využiť v provensálskom bývaní. 

 

Použitie prútených a kovaných prvkov je povolené. Rozhodne by ste ale nemali používať moderné syntetické materiály, ako je plast, umelý ratan a pod. Čalúnená sedačka, pohovka, kreslá aj taburety sú zvyčajne v tlmených odtieňoch s výrazným farebným vzorom.

 

Záclony, závesy, dečky

Ľahkosť a jednoduchosť provensálskeho štýlu sa pretavuje aj do dekorovania okien. Všetko by malo byť ľahké a jednoduché. Keďže Provence je vidiecky štýl, v interiéroch dominujú prírodné tkaniny. Najčastejšie sa používajú bavlna, ľan, mušelín a vlna. 

 

Textilné farby sú väčšinou tlmené, často látka vyzerá, akoby bola niekoľkokrát vypraná. Keď sa snažíte vytvoriť provensálsku útulnosť, nezabudnite na kvetinové, pásikavé a kárované látky, obľúbené sú tiež vzory stromov a byliniek. Na zdôraznenie stredomorskej štýlovej línie je vhodné pridať do dizajnu mušle, a dokonca aj siete na ryby. Okrem toho by všetky látky mali vyzerať harmonicky s celým dizajnom.

 

Výrazné dekorácie a kovové lampy

Provensálsky štýl osobitnú pozornosť venuje detailom. Vo výzdobe sa používa veľa kovaných prvkov v bielej alebo čiernej farbe. Kovanie nesmie byť masívne, ale honosné, rafinované, na pohľad ľahké. 

 

Ak uvažujete nad tým, ako si zariadiť obývačku v provensálskom štýle, okrem spomínaných základných čŕt nezabudnite priestor doplniť kovovými visiacimi lustrami. Môžu to byť aj kovové nástenné lampy a stojacie lampy. Určite sem nepatria moderné bodové svetlá a LED osvetlenie. To isté platí aj pre ostatné izby vašej domácnosti.

 

Typické pre provensálsky štýl je napríklad kovová vtáčia klietka, alebo kohút v akejkoľvek podobe. Môže byť aj z kameňa alebo keramiky. Kohút je symbolom Francúzska, preto nechýba ani v provensálskom interiéri. 

 

Vešiak na kabáty, rôzne háčiky a závesné systémy, najmä v kuchyni je to priam žiadané. Závesný systém nad kuchynský ostrovček poslúži na zavesenie medených panvíc, hrncov a kuchynského náradia. Steny zdobia obrazy alebo veľké zrkadlá v drevených rámoch. 

Pravidlá provensálskeho bývania

Provensálsky štýl je romantický, čistý, zato mu nechýba elegancia a pompéznosť. Pri zariaďovaní vám môže pomôcť tento výpis hlavných zásad, ktoré by ste mali dodržiavať:

 

Priznajte materiál stien. Použiť môžete kamenný alebo drevený obklad. Drevo sa používa aj na podlahy a na stropy, obyčajne je lazúrované na bielo.

Provensálsky štýl miluje ozdoby a dekorácie, vyberajte ich však s citom. Neprežeňte to s doplnkami!

Zvoľte si jednu dominantnú farbu, s ktorou zladíte ostatné prvky interiéru, nábytok a dekorácie. 

Nebojte se romantických vzorov. Ideálne sú kvetinové vzory a vzory vtákov, ale aj pruhy, káro a pod. 

Provence je francúzsky vidiek. Vyberajte nábytok vidieckeho štýlu, ktorý už má čo-to odžité. Ak máte nový nábytok, vyhrňte si rukávy, vezmite do ruky štetec a dodajte mu náznak patiny.

 

TIP: 10 inšpirácii pre zariadenie domácnosti v provensálskom štýle

 

Miešajte drevený nábytok s kovovým.

Nezabudnite na kvety. Môžu to byť kytice levandule, levanduľa v črepníku, ale aj hortenzie, hoci aj sušené, v lete vás potešia slnečnice a iné poľné kvety. 

Provensálskemu interiéru dodává útulnosť textil. Závesy, vankúše, stolné prestieranie.

Nezabudnite na vhodné svietidlá s patinou.

Na záver

Provence nie je len o bývaní, Provence je životný štýl. Preto k tomuto dizajnu inklinujú slobodní ľudia s otvorenou mysľou, ktorých to ťahá k prírode. Bývanie je ľahké a vzdušné, a takto pristupujú aj k ostatným životným otázkam.

 

Aby ste to s dekorovaním “neprepískli”, doprajte si čas. Do zariaďovania provensálskeho bývania sa neoplatí vrhnúť po hlave. Dodržujte základné pravidlá, inšpirujte sa na internete, iba tak dokážete vytvoriť nezvyčajný, útulný a pohodlný domov, ktorý poteší vás aj vašich hostí.

 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Hodnotenie

Hlavné črty provensálskeho štýlu
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma