Tehotenstvo a cukrovka

Tehotenstvo a cukrovka

Čo by ste mali vedieť o tehotenskej cukrovke

23.04.2021 | PoctiveSEO.sk | www.domacadialyza.sk

 

Mnoho mamičiek netuší, že počas tehotenstva môžu dostať cukrovku. Veľa tehotných žien zistí, že má gestačný diabetes až v polovici tehotenstva. Väčšina z nich je prekvapená, pretože sa cítia rovnako a nespozorovali na sebe žiadne príznaky, ani komplikácie. Čo všetko by ste o tomto druhu cukrovky, ako mamičky mali vedieť?

Gestačný diabetes alebo aj diabetes mellitus v tehotenstve je typ cukrovky, ktorý postihuje iba tehotné ženy. Prejaviť sa môže aj u žien, ktoré nikdy predtým cukrovku nemali. Po narodení dieťaťa cukrovka zmizne, no nemusí. V niektorých prípadoch cukrovka bude trápiť mamičky aj po pôrode. 

Príznaky

Môže sa stať, že žiadne príznaky tehotenskej cukrovky sa u vás neobjavia. Dôležité je, preto nechať sa vyšetriť lekárom, najlepšie medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Test skontroluje hladinu glukózy v krvi. Niektoré tehotné ženy si môžu všimnúť iba menšie príznaky. Príznaky sú podobné ako u iných foriem cukrovky.

Medzi príznaky gestačného cukrovky patria:

Neobvyklý smäd.

Únava

Sucho v ústach

Ako môže gestačný diabetes ovplyvniť vaše dieťa?

Ženy s gestačným diabetom, ktoré dostávajú potrebnú starostlivosť, zvyčajne porodia zdravé deti. Ak však máte počas tehotenstva neustále zvýšené hladiny glukózy v krvi,je možné, že bude mať zvýšenú hladinu cukru v krvi aj plod. Vysoká hladina glukózy v krvi môže spôsobiť, že dieťa bude väčšie ako obvykle, zvyšuje sa riziko žltačky a riziko nadváhy a vzniku cukrovky v neskoršom veku. 

Aká je liečba tehotenskej cukrovky?

Je dôležité správne liečiť gestačný diabetes, pretože výskyt problémov a komplikácií sa pri normalizácii hladiny glukózy v krvi zníži. Liečba tehotenskej cukrovky si však vyžaduje pozornosť venovanú dodržiavaniu správnej stravy.

 

Základom liečby je úprava stravy. Jedze zdravé a vyvážené jedlá, viac čerstvej zeleniny a ovocia, ako polotovary a mastné jedlá. Jedzte radšej viackrát denne, ale menšie porcie. Taktiež by ste sa nemali prejedať. Pravidelné cvičenie môže tiež prispieť ku kontrole glukózy.

Ak však dieťa a pohyb nie sú dostatočné, môže byť potrebné zahájiť liečbu tehotenskej cukrovky inzulínom.

 

Najlepšie bude ostať v stálom kontakte s vaším lekárom, aby mal všetko pod kontrolou. 

 
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma