5 tipov, ako rozvíjať v deťoch kreativitu

5 tipov, ako rozvíjať v deťoch kreativitu

Kreativita a tvorivosť prináša mnoho výhod nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

31.05.2021 | PoctiveSEO.sk | hrackyzadobrekacky.cz

Kreativita môže zvyšovať sebadôveru, motiváciu, schopnosť riešiť problémy a vyrovnať sa s ťažkými pocitmi ako aj zvýšiť šance na úspech v budúcnosti. A aj keď deti majú dostatok predstavivosti, s pribúdajúcimi rokmi môže klesať, a to najmä vtedy ak sa nerozvíja.

Ak neviete, ako a kde začať podporovať tvorivosť vášho dieťaťa mame pre vás niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pri výchove pomôcť. 

1. Predstavte vášmu dieťaťu rôzne tvorivé aktivity

Nikdy neviete, čo vaše dieťa môže zaujímať. Povzbudzujte deti, aby vyskúšalo napríklad spev, tanec, písanie, kreslenie, tvorivé hry ako 3D puzzle, aktivity, ktoré pomáhajú rozvíjať fantáziu a tvorivosť.

 

Tip: Do tvorivej činnosti sa samozrejme môžete zapojiť aj vy a vyskúšať spolu s vašimi deťmi zábavné a kreatívne aktivity, ako napríklad hranie bábkového divadla, tvorba obrazu, hranie sa s domčekom pre bábiky, návšteva múzea a podobne. 

2. Nenúťte deti

Deti by ste do ničoho nemali nútiť. Skôr vypátrajte to, o čo vaše dieťa prejaví záujem a inšpirujte ho, než, aby ste ho tlačili k niečomu, čo nechce. Ak vaše dieťa nemý záujem hrať na nijaký hudobný nástroj, nútenie ho pravdepodobne iba vystresuje a bude mať o aktivitu menší záujem.

3. Podporujte schopnosti dieťaťa pri riešení problémov

Demonštrujte deťom, že existuje viac ako jeden spôsob využitia vecí položky alebo riešenia problému. Napríklad sklenená fľaška, neslúži iba na nápoje, ale môže sa z nej vyrobiť váza. Toto vaše dieťa naučí uvažovať o rôznych perspektívach a pozerať sa na každodenné veci novými spôsobmi.

4. Dajte im čas aj na nudu

V dnešnej dobe existuje toľko spôsobov, ako dať deťom zabrať a neustále ich zabávať. Škola, domáce práce, čas strávený pred obrazovkou, mimoškolské aktivity a ďalším. Ak im však necháte priestor aj na nudenie sa, je to spôsob, ktorý prinúti deti vymýšľať nové spôsoby, ako sa zabaviť, čo podporuje opäť ich kreativitu a tvorivosť. 

5. Vytvorte kreatívny priestor u vás doma

Nemusí to byť celá izba, stačí aj malý kútik, stôl alebo škatuľa s rôznymi vecami a predmetmi na hranie. Vyplňte toto kreatívne miesto vecami, ktoré by vaše dieťa použilo na nápadité hry, ako sú staré odevy, hračky pre najmenších, kocky, farebný papier a pastelky či iné umelecké potreby.

 

Choďte deťom príkladom a ukážte im, že aj vy stále pracujete na vašej kreativite. Začnite doma s novou tvorivou činnosťou, ako je varenie, sochárstvo alebo maľovanie. Čím viac vo svojom vlastnom živote preukážete tvorivosť, tým viac bude vaše dieťa motivované tvoriť.

Hodnotenie

5 tipov, ako rozvíjať v deťoch kreativitu
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma