9 tipov, ako opticky zväčšiť priestor

9 tipov, ako opticky zväčšiť priestor

Keď sa malý priestor schová za veľký optický klam.

22.01.2024 | PoctiveSEO.sk | eclisse.sk

Určite ste už niekedy využili prezliekaciu kabínku v obchode s oblečením. Ako ste sa v nej cítili? Hoci je to pomerne stiesnený priestor, určite ste nepodliehali klaustrofóbii. Môžu za to zrkadlá, ktoré neslúžia len na to, aby ste v nich skontrolovali, či vám vybrané šaty sedia, je to aj šikovný trik, ako opticky zväčšiť priestor. A práve takéto praktické triky si predstavíme v tomto článku. 

 

1. Použite svetlé farby v interiéri

Jednou z najjednoduchších a najefektívnejších metód na optické zväčšenie interiéru je použitie vhodných interiérových farieb. Konkrétne svetlým odtieňom sa pripisuje schopnosť priestor prirodzene zosvetliť. 

 

Biela ako základ, doplnená pastelovými odtieňmi (napr. púdrovo ružová, teplá béžová alebo jemná modrá). Použite túto farebnú schému ako komplexné dekorovanie: od stien, nábytku až po doplnky. 

 

Pri nábytku navyše dbajte na ich textúru. Predné časti s vysokým leskom budú odrážať slnečné lúče a presvetlia interiér. 

 

Ak máte dojem, že vám všadeprítomná biela prerastá cez hlavu, rozbite ju nejakými prvkami v intenzívnej farbe. S ich množstvom však opatrne. Skvelým nápadom je napríklad tapeta s trojrozmerným vzorom na jednej zo stien, ktorá dodá interiéru hĺbkový efekt. 

 

Veľmi obľúbené sú aj pruhované tapety a niet sa čomu čudovať. Zvislé pruhy dodajú miestnosti výšku, vodorovné ju naopak rozšíria. Oba motívy vo vás vyvolávajú dojem, že miestnosť je priestrannejšia, a to je efekt, ktorý chcete dosiahnuť.

 

2. Využite potenciál zrkadiel

Neoceniteľnú úlohu pri formovaní priestoru zohrávajú aj zrkadlá. Umiestnené oproti oknu alebo inému zdroju svetla rozžiaria celý priestor. Ešte silnejší efekt dosiahnete ich montážou na protiľahlé alebo susedné steny. Ak ich umiestnite na jednu z dlhších stien, miestnosť sa bude zdať opticky širšia.

 

Čo sa týka malých miestností, kde sa počíta každý centimeter, voľte praktické riešenia. Šatníková skriňa so vstavaným zrkadlom bude ideálna do predsiene alebo spálne a zrkadlové obklady zas do kúpeľne.

 

3. Na podlahu úzke dosky

Chystáte položiť do novostavby podlahu alebo rekonštruujete byt? Dobre si premyslite výber podlahy, ktorá môže byť kľúčovým prvkom v súvislosti s vnímaním priestoru. 

 

Vyberte úzke dosky (cca 160 mm) a položte ich pozdĺž kratších stien, čím miestnosť opticky rozšírite. Pri výbere panelov zohľadnite okrem šírky aj ich farbu – ideálne budú modely v dekore veľmi svetlého dubu. Ak sa navyše rozhodnete pre lesklú štruktúru, celý priestor získa nádych luxusu.

 

4. Multifunkčný nábytok na nožičkách

Ďalšou inšpiráciou, ako si zútulniť domácnosť a aspoň vizuálne dodať miestnostiam nejaké tie centimetre navyše, je nábytok zdvihnutý od podlahy. 

 

Voľne stojace kusy nábytku na nožičkách vo vás vyvolajú dojem ľahkosti. Namiesto robustného konferenčného stolíka, ktorý leží priamo na podlahe, voľte stolík s nohami. To isté platí aj pre RTV stolík, komody, vitríny a skrine. Takto ľahko dosiahnete dojem vzdušnosti, miestnosť nebude vyzerať preplnená a depresívna.

 

Pri zariaďovaní malého priestoru vám veľkú službu urobí aj multifunkčný nábytok. Zvážte napríklad rozkladaciu pohovku alebo rohovú sedačku vhodnú na každodenné spanie, ktorá navyše v sebe ukrýva úložný priestor. Ak zariaďujete detskú izbu, skúste to s písacím stolom kombinovaným s posteľou alebo skriňou, čím sa vám podarí šetriť miestom. 

 

5. Vytvorte ohnisko

Naučte sa, ako zväčšiť miestnosť prostredníctvom ústredného bodu – jednej oblasti alebo jedného kusu nábytku, ktorý pritiahne pozornosť. V jedálni je to pravdepodobne stôl. V spálni zas posteľ.

 

Urobte z tohto ohniska dominantu miestnosti. Usporiadajte nábytok tak, aby sa pozornosť sústredila na túto oblasť, a obmedzte výzdobu zvyšku miestnosti na minimum.

 

6. Osvetlenie

Prirodzené svetlo je jedným z najlepších spôsobov, ako zväčšiť miestnosť. Odstráňte žalúzie a nechajte denné svetlo prúdiť do vášho priestoru. Ak je to možné, pridajte do miestnosti nejaké strešné okná, aby svetlo mohlo prúdiť zhora.

 

Pri práci s umelým osvetlením umiestnite po miestnosti radšej niekoľko lámp ako jedno svetlo nad hlavou. Viaceré svetelné zdroje miestnosť opticky rozširujú a poskytujú rovnomerné osvetlenie.

 

7. Venujte pozornosť detailom

Pri výbere dekoratívnych doplnkov sa zamerajte skôr na veľké predmety a tvary ako na drobnosti do políc, aby ste sa vyhli zbytočnému neporiadku.

Zakryte svoju tmavú pohovku svetlým prehozom, zmeňte ťažké závesy za svetlé, priehľadné. Ozdobte prázdne steny svojimi obľúbenými plagátmi – zaujímavé detaily nielen vytvoria sofistikovanú atmosféru, ale aj odvedú pozornosť od malého priestoru. Pridajte niekoľko rastlín v črepníkoch. 

 

8. Otvorte priestor

Šikovným spôsobom, ako bojovať s malým priestorom, je zrušiť nepotrebné priečky, a tak spojiť jednotlivé miestnosti do jedného veľkého celku. Ak nemáte možnosť búrania stien, riešením môže byť odstránenie vnútorných dverí. 

 

Ak sa vaše dvere otvárajú do miestnosti, pravdepodobne odkrajujú z cennej podlahovej plochy a narúšajú plynulý chod domácnosti. Dvere môžete odstrániť úplne alebo ich jednoducho nahradiť posuvnými dverami. Systémy stavebných puzdier pre posuvné dvere sú v jednej rovine so stenou, dvere nezasahujú do miestnosti, ľahko sa s nimi manipuluje a navyše ponúkajú skvelú zvukovú izoláciu. 

 

9. Odstráňte neporiadok

Problémom číslo jedna každého malého bytu je neporiadok. Skryte veci, ktoré často nepoužívate, a okamžite uvidíte rozdiel.

 

Ak chcete dosiahnuť otvorený a čistý priestor, buďte nekompromisní. Vyhoďte alebo darujte veci, ktoré nepoužívate a nemajú pre vás žiadnu hodnotu. Usporiadajte všetko ostatné do zásuviek a skríň, z dohľadu a z mysle. Vyčistenie priestoru nielenže urobí váš domov krajším, ale môže vám tiež pomôcť sústrediť sa a byť produktívnejší.

 

Na záver

Bývať v malom byte neznamená vzdať sa pohodlia alebo štýlu. Aj takýto priestor môže pôsobiť otvorene, priestranne a prívetivo s niekoľkými šikovnými dizajnovými úpravami a nápadmi na zdobenie. 

 

Tajomstvom je vytvoriť dojem vzdušného priestoru a oceniť krásu jednoduchosti, či už pomocou svetlých farieb, zrkadiel, viacúčelového nábytku alebo maximalizácie prirodzeného svetla.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

 

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.

https://pixabay.com/cs/photos/obývací-pokoj-design-interiéru-183
https://pixabay.com/cs/photos/domov-poskytnout-obývací-pokoj-240

Hodnotenie

9 tipov, ako opticky zväčšiť priestor
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma