Ako bojovať so syndrómom podvodníka?

Ako bojovať so syndrómom podvodníka?

Veríte, že ste sa v práci ocitli náhodou? Možno trpíte syndrómom podvodníka

19.04.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Syndróm podvodníka sa môže vyskytnúť u ľudí v akomkoľvek zamestnaní a na akejkoľvek pozícii. Zatiaľ čo niekoho môže sprevádzať hlavne prvý týždeň alebo mesiac v novej práci, s niekým sa vlečie dlhé obdobie. 

 

Aké sú symptómy syndrómu podvodníka? 

Pochybnosti o svojich pracovných schopnostiach, zručnostiach, talente a silných stránkach 

Pocit, že o sebe musíš klamať 

Cítiš, že nie si schopný spĺňať nároky svojich kolegov a šéfa

Nevieš sa uspojiť so svojimi výsledkami

 

Čo spôsobuje syndróm podvodníka? 

Úzkosti a depresie

Pocit menejcennosti

Nízke sebavedomie 

Frustrácia a demotivácia z práce

Zníženie pracovného výkonu 

Hanba a strach 

Čo by mohlo pomôcť prekonať syndróm podvodníka?

 

Vypýtať si ohodnotenie z práce a porozprávať sa

Syndróm podvodníka spôsobuje úplnú neistotu v zamestnaní - jednak je to strach zo strany kolegov a nadriadených. Človek s týmto syndrómom si myslí, že nikdy nebude vedieť splniť ich ciele, aj keď to mohol urobiť už viackrát predtým. Neustále má obavy, že jeho “neschopnosť” niekto odhalí a bude vystavený poníženiu. 

V tomto prípade je dobré neutápať sa vo svojich pochybnostiach a overiť si reálne fakty. Môžeš sa opýtať na svoj výkon svojho šéfa a opýtať sa či je spokojný. Rovnako tak je dobré integrovať sa medzi kolegov a opýtať sa na ich názor. 

 

Odmeň sa a oslavuj aj maličkosti

Syndróm podvodníka postihnutého núti neustále myslieť na úspešné dokončenie projektov a zadaných úloh. Sústredí sa na dokonalý výsledok, ale aj po veľmi namáhavej a dlhej práci, nie je schopný sa odmeniť, pretože si myslí, že to nie je dostatočne dobré. 

Je potrebné si uvedomiť, že nejde iba o výsledok, ale aj samotný progres v práci. Pre to, aby sa dostavil plnohodnotný pracovný výkon je potrebné aj oddychovať a zrelaxovať sa, ísť na nákupy, do kina, na večeru a jednoducho sa odmeniť. 

 

Porozprávaj sa s kamarátmi a rodinou

Ktokoľvek kto ti je blízky, zdôver sa mu. Negatívne pocity a myšlienky, ktoré z tohto syndrómu pramenia nie je vhodné dusiť v sebe. Syndróm podvodníka vie po čase prejsť až do vyhorenia, depresií alebo úzkostných stavov. 

Podeľ sa o svoje pocity a vyrozprávaj sa. Títo ľudia ti môžu dať dobré rady, prípadne, aj samotný rozhovor môže pôsobiť terapeuticky.

Chyby robí každý

O ľuďoch, ktorý trpia syndrómom podvodníka sa často hovorí aj ako o perfekcionistoch. Je to hlavne preto, pretože si myslia, že ak znížia svoje nároky a výkon, budú vystavený hanbe, odhaleniu ich neschopnosti a napokon aj vyhodený z práce. Väčšinou si kladú nesplniteľné ciele, chcú byť dokonalý a kritika sa im neprijíma najlepšie. Potrebné je - priznať si svoje chyby, pretože len tie nás posúvajú vpred.

 

Hodnotenie

Ako bojovať so syndrómom podvodníka?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma