Praktické tipy, ako zatočiť so stresom a posilniť si nervy

Praktické tipy, ako zatočiť so stresom a posilniť si nervy

ako zatočiť so stresom

23.04.2022 | PoctiveSEO.sk | herbalus.sk

Pracovné termíny, vybavovanie, zdravotné problémy, starostlivosť o deti, riešenie vzťahov. To je len niekoľko prípadov, ktoré vás veľmi rýchlo môžu dostať do zabehnutých koľají. Stres a úzkosť sú súčasťou nášho každodenného života a nie vždy je ľahké vyhnúť sa im.

 

Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste váš stres minimalizovali, naučili sa s nim pracovať a neprišli tak o nervy. 

 

1. Buďte viac aktívni

Ak sa cítite vystresovaní, pravidelný pohyb vám môže pomôcť znížiť hladinu stresu a zároveň zlepšiť náladu. Pravidelné cvičenie pomáha nielen vášmu duševnému, ale aj fyzickému zdraviu. Ak nie ste športovec, môžete začať behať, alebo vyskúšať aj iné aktivity, ako je chôdza alebo bicyklovanie. Vyberte si takú aktivitu, ktorá vás bude baviť aj z dlhodobého hľadiska.

 

2. Začnite sa zdravšie stravovať

To, čo jeme, môže mať veľký vplyv na to, ako sa cítime, ako podliehame stresu, ako spíme alebo aj na psychické ochorenia. Snažte sa konzumovať plnohodnotné potraviny, veľa ovocia a zeleniny, strukoviny, orechy a semená a zabezpečte telu čo potrebuje. Vyhnúť by sme sa mali prejedaniu a siahaniu po sladkostiach alebo iných nezdravých priemyselne spracovaných potravín.

 

Tip: Upravte si stravu a schudnite - hravo a efektívne.

 

3. Trávte čas s priateľmi a rodinou

Ľudia, ktorí trávia čas so svojimi priateľmi a s tými, ktorých majú radi, majú tendenciu byť pokojnejší a menej podliehať stresu. Podpora od priateľov a rodiny vám môže pomôcť prekonať stresujúce obdobia a vyrovnať sa lepšie so stresom.

 

​​4. Zvážte doplnky stravy

Ak zažívate v práci veľa stresu, ste často unavení alebo máte iné zdravotné problémy, vášmu organizmu pravdepodobne chýbajú niektoré dôležité látky. Nedostatok jednej alebo viacerých živín môže ovplyvniť vaše duševné zdravie a schopnosť vyrovnať sa so stresom. Doplnky stravy ako napríklad CBD produkty, horčík a vitamíny, môžu podporiť správne fungovanie organizmu, dodajú vám dostatok energie a budete sa po nich cítiť skvele.

 

Nie všetky doplnky stravy však musia byť vhodné pre každého. Ak si nie ste istý, aký doplnok stravy zvoliť, poraďte sa s vašim lekárom. 

 

5. Minimalizujte používanie telefónu a čas strávený pred obrazovkou

Smartfóny, počítače a tablety sú pre mnohých z nás nevyhnutnou súčasťou každodenného života. Aj keď sú tieto zariadenia často potrebné, ich príliš časté používanie môže zvýšiť úroveň stresu a ovplyvnit aj duševné zdravie. Okrem toho môže čas strávený pred obrazovkou negatívne ovplyvniť spánok. Snažte sa obmedziť používanie modernej technológie a radšej strávte čas robením toho, čo vás baví a ukľudní. 

 

6. Starostlivosť o seba

Starostlivosť o seba sa dnes veľmi často podceňuje. A predsa je tak dôležitá, pretože vám výrazne môže pomôcť znížiť úroveň hladiny stresu. Urobiť si čas pre seba je nevyhnutné pre zdravý život, vyskúšajte napríklad:

 

pobyt alebo prechádzku v prírode

saunu, masáž, wellness

čítanie dobrej knihy

cvičenie, fitness

prípravu zdravého jedla

strečing pred spaním

nájsť si nové hobby

relax pri difuzéry s upokojujúcimi vôňami

aromaterapiu

jógu, pilates a podobne.

7. Vytvorte si hranice a naučte sa povedať nie

I keď nie vždy môžeme všetko ovplyvnit, prevzatie kontroly nad svojim osobným životom vám tiež môže pomôcť znížiť stres a chrániť vaše duševné zdravie. Jedným zo spôsobov, ako tak urobiť, je častejšie hovoriť „nie“. To platí najmä vtedy, ak zistíte, že si na seba beriete viac, ako dokážete zvládnuť. Buďte selektívni v tom, čo si na seba vezmete a povedzte „nie“ veciam, ktoré zbytočne zvýšia vašu záťaž a úroveň stresu.

 

8. Využite silu prírody

Príroda poskytuje celé spektrum byliniek, ktoré zmierňujú napätie a pomáhajú proti stresu. Ľubovník bodkovaný, valeriána lekárska, medovka lekárska, harmanček, materina dúška, levanduľa - to je len niekoľko z mnohých rastliniek, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a relaxovať. Ak nemáte možnosť si tieto bylinky nazbierať, môžete si ich kúpiť v lekárni alebo špeciálnych obchodíkoch.

 

Tip: Vyskúšajte bylinnú kúru na posilnenie nervov.

 

Ďalšie spôsoby, ako minimalizovať stres,ktoré môžete vyskúšať

Dýchacie cvičenia

Počúvanie relaxačnej hudby

Prechádzka v prírode

Dostatočný spánok

Stláčanie antistresovej loptičky

Meditácia

Maznanie sa s domácim miláčikom

Písanie denníka vďačnosti

Socializovať sa

 

Stresu sa nie vždy môžeme vyhynúť, no dôležité je naučiť sa ho minimalizovať a pracovať s nim. Dlhodobý stres okrem iného môže byť jednou z príčin celej rady vážnych zdravotných problémov. Dbajte o vaše zdravie, pretože máte iba jedno.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Obrázok od Robin Higgins z Pixabay
Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Hodnotenie

Praktické tipy, ako zatočiť so stresom a posilniť si nervy
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma