Čím nahradiť mlieko pri alergii na laktózu?

Čím nahradiť mlieko pri alergii na laktózu?

Intolerancia na laktózu v súčasnosti trápi množstvo ľudí, podľa štatistík je to dokonca až pätina Slovákov.

28.05.2021 | PoctiveSEO.sk | www.levmilk.sk

ynechať mliečne výrobky znamená výrazný zásah do jedálničku. Zásadné zmeny sa však dajú zmierniť prostredníctvom rastlinných náhrad mlieka.

Rastlinné alternatívy mlieka síce klasické živočíšne mlieko nenahradia, no dokážu spestriť jedálniček a s obľubou po nich siahajú nielen alergici, ale aj ľudia, ktorí naskočili na vegánsky spôsob života. Keďže sa výživovým obsahom nevyrovnajú kravskému či koziemu mlieku, musí byť v ich názve uvedené slovo “nápoj” namiesto slova “mlieko”.

Makové, ovsené, mandľové, sójové, makové a ďalšie rôzne typy rastlinných nápojov, dnes už nájdeme aj v regáloch bežných obchodov. Ako Však nájsť to dobré a to aj z výživového hľadiska, aby mohlo byť vhodnou súčasťou zdravých raňajok?

Základom je dôsledne čítať etikety pri nákupe. Najlepšie je, ak v zložení nájdete len vodu a vybranú hlavnú látku, ako je napríklad mak, mandle, mak a pod., prípadne dochutené vanilkou alebo soľou. Určite sa treba, ak je to možné, vyhýbať dochucovadlám a iným prídavným zložkám. Tie totiž rozhodne nepatria do zdravej stravy pre dlhovekosť

Ak chcete vedieť, čo presne obsahuje rastlinné mlieko, veľmi jednoducho si ho dokážete vyrobiť aj doma. Stačí vybranú surovinu namočiť na noc do vody a  a následne s ďalšou pridanou vodou rozmixovať a precediť. Internet priam prekypuje receptami na rôzne druhy rastlinných nápojov, pričom všetky zvládne aj začiatočník v kuchyni. Stačí si len jeden vybrať - výroba je jednoduchá a pomerne lacná záležitosť.

Rastlinné náhrady mlieka však môžu byť nevhodným riešením pre ľudí trpiacich iným druhom alergie - napríklad na orechy či lepok. Zaujímavou náhradou je vtedy tzv. bezlaktózové mlieko, ktoré nájdete v obchode s potravinami, al tiež si ho viete pripraviť doma. Na jeho výrobu je potrebné klasické živočíšne mlieko a špeciálne kvapky s laktázou, ktorá odstráni z mlieka problematickú laktózu, no ostatných dôležitých živín sa ani nedotkne.

 

Hodnotenie

Čím nahradiť mlieko pri alergii na laktózu?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma