Je čítanie staromódne?

Je čítanie staromódne?

Presvedčíme ťa o výhodách čítania obyčajných kníh

09.10.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Od dávnych čias, kedy bolo vynájdeme písmo a začalo sa aktívne využívať vieme, že pomocou rôznych záznamov alebo rukopisov sa nám vedia pre ďalšie generácie zachovať dôležité informácie alebo pamäte. Knihy však postupom času začali byť aj koníčkom a hobby – nie len pre toto kto ich písal, ale aj pre tých čo ich s radosťou čítali. Dnes sa nájde čoraz menej ľudí, ktorí radi chytia knihu do ruky. V čom nastal problém, veď čítanie má toľko benefitov :

 

Zdravé fungovanie mozgu

Tým, že viacej čítame si aj zlepšujeme pamäť a učíme sa viac sústrediť. Týmto spôsobom si ho vlastne trénujeme. funguje to na podobnom princípe ako cvičenie v posilňovni. Vďaka tomuto „zaťažovaniu“ mozgu si ho budeme udržiavať a v neskoršom veku sa nám za to odvďačí. Vďaka neustálemu stimulovaniu mozgu (napríklad aj pomocou krížoviek alebo sudoku) bude náš mozog odolnejší napríklad voči demencii alebo alzheimerovej chorobe.

 

Funguje aj proti stresu

Mnoho ľudí, ktorí majú problém so stresom sa uchýli k čítaniu kníh – ak sa sám cítiš tak, že by sa ti hodilo isté antistresové liečenie, mal by si tiež skúsiť knižku. Kniha ťa vtiahne do deja, na miesto mimo reality, to znamená, že aspoň na čas, ktorý budeš čítať, nebudeš musieť riešiť problémy tejto reality a tiež riešiť ľudí okolo seba. Čítanie je únik od problémov a reality. Pomôže ti ukľudniť sa a možno získať aj istý nadhľad na veci okolo teba.

 

Zlepšuje našu pamäť

Pamätať si všetky charaktery z kníh a tiež ich deje je umenie. To pozná najmä ten, kto nepovie nie nijakej knihe. Síce sa môže zdať, že si po 5 knihách zapamätáš približne 3 celkom dobre – pamäť si netrénuješ iba tým, že knihu dočítaš a pamätáš si jej obsah a hlavného hrdinu, ale už počas procesu čítania si potrebuješ pamätať rôzne detaily – ako sú mená a charakteristické vlastnosti jednotlivých postáv.

 

Robí z nás lepších ľudí

Vedomosti, ktoré niektoré knihy dávajú sú nevyčísliteľné. Ako raz povedal slávny encyklopedista Denis Diderot: Nebojte sa človeka, ktorý prečítal mnoho kníh, ale toho, ktorý prečítal iba jednu. Tým môžeme chápať, že knihy poskytujú mnoho hľadísk, mnoho vysvetlení, mnoho názorov a čím viac vieme, tým viac sme ľuďmi. Knihy z nás robia tolerantnejších a vzdelanejších ľudí.

 

 

Chceš vedieť o knižkách viac? Navštív našu stránku Brigada.sk, kde je článok doplnený o viac informácií.

 

Napokon iba citát od Jána Amosa Komenského, ktorý je mimoriadne výstižný:

„S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy. Bez kníh nebýva učený nikto ani v škole.“ -Ján Amos Komenský

Hodnotenie

Je čítanie staromódne?
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma