Kedy je čas prejsť z postieľky k postele?

Kedy je čas prejsť z postieľky k postele?

Kedy je dieťa dosť “staré” na to, aby opustilo postieľku a začalo spať ako velkáč?

26.06.2023 | PoctiveSEO.sk | trendovaizbicka.sk

Rodičovstvo vás postaví pred mnohé výzvy. Jednou z nich je vystihnúť ten správny čas, kedy je vaše dieťa dostatočne vyspelé na to, aby spalo vo “veľkej” posteli. Toto môže byť vzrušujúci míľnik v živote vášho dieťaťa, zrazu toľko voľnosti a sloboda. Už to nebude ten malý drobček, ktorý bol odkázaný na vás. 

 

Pre niektoré deti však môže byť presun z postieľky do postele stresujúci. Aj vás môžu prepadnúť pochybnosti a výčitky. Ako vedieť, že nadišiel ten správny čas? Kedy je dieťa dosť “staré” na to, aby opustilo postieľku a začalo spať ako velkáč? 

 

Presne stanovený čas neexistuje

Mrzí nás, ak sme sklamali vaše očakávania, skutočne však neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by rozhodlo za vás. Každé dieťa je individuálne, viac či menej vnímavé, bojazlivé alebo odvážne, samostatné alebo zvyknuté, že vás má po boku. 

 

Dokonca každá domácnosť je iná. Možno ste začali kočíkom alebo postieľkou, neskôr ste prisunuli kolísku alebo postieľku k posteli, aby ste na dieťa dovideli a vedeli ho upokojiť ihneď, ako ho v noci niečo rozruší. 

 

Väčšina detí sa presúva z postieľky do postele, keď majú dva až tri roky. Niet sa však kam ponáhľať. Nechajte svoje dieťa ešte chvíľu v postieľke, ak je tam spokojné. Aj to má svoje výhody. Dieťa napríklad nemôže z postieľky vypadnúť. Navyše náklady na kúpu novej postele a posteľnej bielizne môžete ešte o nejaký čas odložiť.

 

Pozorujte svoje dieťa. Niekedy vám samo dá najavo, že je pripravené na prechod do veľkej postele. 

 

Kedy je dieťa pripravené opustiť postieľku? 

Existuje niekoľko príznakov, kedy začať premýšľať o tom, že je čas presťahovať batoľa z postieľky do postele. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich:

 

– Dokáže samo vyliezť z postieľky a bez pomoci sa dostať do nej: tu je zvýšené riziko pádu

– Keď stojí, jeho hrudník prevyšuje zábradlie postieľky: dieťa sa môže nakláňať cez zábradlie postieľky a môže dôjsť k úrazu. 

– Príliš veľké na postieľku: ak sa nôžky a hlavička dieťaťa dotýkajú oboch koncov, možno bude potrebovať vlastnú posteľ.

– Tréning na nočník: dieťa, ktoré sa učí používať nočník alebo už istý čas chodí na nočník, bude potrebovať ľahší prístup na toaletu. 

– Prejavilo záujem o väčšiu posteľ: ak vaše dieťa žiada, aby sa presťahovalo z postieľky, je to dobré znamenie. Pravdepodobne je kognitívne a emocionálne pripravené na takúto zmenu.

– Súrodenec na ceste: ak čakáte ďalšie bábätko, je to dobrý dôvod presunúť staršie dieťa do vlastnej postele. O zmenu by ste sa mali pokúsiť najmenej 6-8 týždňov pred narodením ďalšieho dieťaťa. Vášmu batoľaťu tak poskytnete dostatok času na to, aby si zvyklo na novú posteľ a aby to nevnímalo tak, že mu jeho postieľku berie malý súrodenec.

 

Ako uľahčiť prechod dieťaťa z postieľky do postele

Prechod z postieľky do postele nemusí byť vôbec stresujúci. Existuje zopár trikov, ktoré vám tento prechod uľahčia. 

 

Ak je to možné, umiestnite novú posteľ na to isté miesto, kde predtým stála postieľka. Pomôže tiež, ak mu ponecháte pôvodnú perinku pre batoľatá a s veľkou prikrývkou ešte chvíľu počkáte. Ak je pripravené na veľký paplón, nechajte ho vybrať obliečky. Dovoľte mu, aby si do postele prenieslo obľúbené vankúše, hračky a plyšákov.

 

Urobte z toho veľký deň. Rozprávajte sa s dieťaťom o tom, aké je už veľké a veľké deti spinkajú vo veľkých posteliach. Povzbuďte ho, aby sa so svojou výnimočnou posteľou pochválilo návšteve. Čítajte s ním knižky, v ktorých sú ilustrácie detí, ktoré spia vo vlastnej posteli. Vymyslite si príbehy a rozprávky o takýchto hrdinoch. Ukážte im fotografie z vášho detstva alebo fotografie ostatných členov rodiny, dieťa tak získa pocit, že je súčasťou niečoho väčšieho. 

 

Začleňte posteľ do denného režimu. Aby si dieťa na ňu zvyklo, trvajte na tom, aby si do nej ľahlo aj v čase popoludňajšieho spánku. Dieťa začne vnímať svoju novú posteľ ako miesto pre pokoj a odpočinok.

 

Dodržiavajte rutiny pred spaním. Ak doteraz spánku predchádzal kúpeľ, pokračujte v tom. Ak ste svojmu dieťaťu predtým zvykli spievať uspávanky alebo si ich púšťať na mobile, robte to naďalej. Čítajte mu obľúbené knihy, rozprávajte sa. Všetky tieto zvyky naznačia dieťaťu, že je čas ísť do postele, aj keď už spí niekde inde. 

 

Ak presúvate posteľ celkom zo svojej spálne do detskej izby, uistite sa, že sa vaše dieťa cíti pohodlne a bezpečne. Možno to bude chcieť nejakú peknú nočnú lampičku. Možno si bude žiadať, aby ste nechali rozsvietené svetlo na chodbe. Rovnako ako ste sa nechali inšpirovať tipmi, ako zariadiť izbičku pre miminko, nechajte sa znova inšpirovať, ako ho prerobiť pre batoľa a väčšie deti.

 

Vytrvajte. Dieťa sa pravdepodobne pokúsi niekoľkokrát utiecť zo svojej postele. Bude na vás volať uprostred noci. Nestrácajte hlavu. Jednoducho mu povedzte, že je všetko v poriadku, pohladkajte ho a objímte, potom ho odveďte späť do postele. Môže to trvať niekoľko pokusov, ale nakoniec si na svoju novú posteľ zvykne.

 

Uistite ho, že vždy môže prísť za vami, no držte to v určitých medziach. Skúste drobné odmeny, napríklad nálepky za to, že dieťa vydržalo vo svojej posteli alebo sa v noci nechalo odviesť späť. 

 

Aká posteľ je vhodná?

Keď uvažujete nad novou posteľou pre vaše dieťa, zvážte niekoľko možností. Možno vás osloví detský matrac položený na zemi. Ak sa zaujímate o Montessori výchovnú metódu, viete, že takto riešené lôžko umožňuje dieťaťa bez ťažkostí na posteľ vyliezť a zliezť z nej. Znižuje tiež riziko, že vaše dieťa spadne z postele a zraní sa. Aj vaše dieťa sa môže cítiť bezpečnejšie.

 

Alternatívou je posteľ pre batoľatá. Majú zvyčajne rovnakú veľkosť ako detské postieľky. Niektoré postieľky sa dokonca dajú zmeniť na posteľ pre batoľatá. Takáto posteľ je nízka, dieťa tak môže slobodne a bez asistencie rodičov na posteľ vyliezť alebo z postele odísť. Bezpečnosť zaisťuje aj zábrana po obvode postele.

 

Vhodnú detskú posteľ nájdete aj medzi klasickými jednolôžkami. Je to riešenie na niekoľko rokov. Na trhu sú dostupné rôzne zábavné postele, napríklad v tvare auta alebo domčeka. To by malo zmierniť stres z presunu z postieľky do postele. Klasické jednolôžko si však žiada nejaké úpravy, aby sa znížilo riziko zranenia. 

 

Aké bezpečnostné opatrenia by ste mali podniknúť?  

 

– Umiestnite posteľ k stene tak, aby medzi stenou a posteľou zostal dostatočný priestor, aby v úzkom priestore vaše dieťa neuviazlo.

– Posteľ umiestnite ďalej od všetkého, čo by mohlo na posteľ spadnúť. Na dosah by nemali byť žiadne káble ani šnúry. Posteľ neumiestňujte pod okno.

– Odstráňte z dosahu ostré a nebezpečné predmety.

– Niektoré deti sa v spánku veľa hýbu. Ak to platí aj pre vaše dieťa, možno by ste mali zvážiť použitie zábrany na posteľ, aby sa v noci náhodou neskotúľalo z postele. 

– Položte na podlahu vedľa postele mäkký koberec alebo vankúše, aby ste zabránili zraneniu v prípade, že vaše dieťa spadne z postele.

– Dvere na izbe nikdy nezamykajte. Nechajte ich pootvorené, ak je to potrebné. Alebo na ne namontuje zvonkohru či zvonček, ktoré vás upozornia na otvorené dvere.

– Ak má váš dom schody, ku ktorým má vaše batoľa prístup, umiestnite nad schodisko zábranu.

 

Na záver

Ak sa to nepodarilo na prvýkrát, nezúfajte. Tak ako v ďalších oblastiach rodičovstva, ani tu sa nedá predpovedať, ako bude tento prechod z postieľky do postele prebiehať. 

 

Niektoré batoľatá sa presťahujú do postele bez väčších ťažkostí, no pre iné je to veľký krok a môžu od vás potrebovať veľa podpory. Zostaňte pokojní a držte sa svojej bežnej rutiny, pokiaľ je to možné. 

 

Ak je vaše dieťa rozrušené a nechce spať v novej posteli, nevzdávajte to hneď. Povzbudzujte ho, aby si posteľ vyskúšalo. Ak ani po niekoľkých dňoch nechce v posteli späť, je rozrušené, nervózne a má narušený spánok, vráťte sa k postieľke a skúste to znova o niekoľko mesiacov. Počkajte na správny čas, aby tento krok mohol byť pozitívnym zážitkom pre všetkých.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Photo by Marisa Howenstine on Unsplash
Photo by Vije Vijendranath on Unsplash

Hodnotenie

Kedy je čas prejsť z postieľky k postele?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma