Na čo sa zamerať pri výbere detského kočíka?

Na čo sa zamerať pri výbere detského kočíka?

Správny kočík môže znamenať obrovskú výhodu vo vašom každodennom živote s dieťaťom.

18.07.2022 | PoctiveSEO.sk | slovlenka.sk

Od prechádzky v parku až po túru po nákupnom centre. Nájsť ten najlepší kočík však nie je vždy jednoduché. Trh je presýtený všetkými rôznymi ponukami, a práve preto sme si pre vás pripravili jednoduché tipy, ako vám voľbu detského kočíka uľahčiť.

 

Kočík je nevyhnutnosťou nielen pre bežné kočíkovanie, ale aj na cestách s dieťaťom. Správny kočík poskytuje dieťaťu bezpečné miesto na sedenie alebo driemanie, ako aj miesto, kde si vy môžete schovať všetky nevyhnutné veci, od obrúskov a plienok až po prebaľovacie potreby a cumlíky.

 

Predtým, ako začnete s nákupom a výberom, v prvom rade si zvážte svoj rozpočet a to, koľko chcete investovať. Potom si položte niekoľko kľúčových otázok, napríklad: Kde a ako ho budete používať? Kde ho budete skladovať? Koľko detí v ňom budete voziť? Niekomu úplne vyhovuje základný model na občasné použitie. Iným sa oplatí pokročilejší model s mnohými extra funkciami. Pred nákupom sa nebojte kočík vyskúšať, aby ste si boli istí, že vyberáte naozaj to, čo potrebujete.

 

Tip: Ak učíte deti jazdiť na odrážadle, zvážte kúpu väčšieho kočíka, aby ste doňho v prípade potreby mohli odrážadlo odložiť.

 

Typy kočíkov

 

Hlboký

Je určený pre novorodeniatka až do času, kým dieťatko nezačne samostatne sedieť (do cca 7 mesiacov). Často má klasický hojdací podvozok, mohutnú konštrukciu, veľkú priestrannú a hlbokú vaničku, v ktorej je dieťatko dostatočne chránené. Pri tomto type kočíka počítajte s väčšími rozmermi, vyššou hmotnosťou a horšou manipuláciou.

 

Kombinovaný (dvojkombinácie, trojkombinácie)

Tento typ v sebe zahŕňa viacero typov, podľa toho rozlišujeme dvojkombináciu alebo trojkombináciu. Môže vám poslúžiť od narodenia dieťatka až po jeho 3 roky.

 

Športový

Je určený pre dieťatko, ktoré už vie samostatne sedieť. V závislosti od toho, kde chcete tento typ kočíka používať, sú v ponuke modely s ľahkou konštrukciou a menšími kolieskami určené do rovných terénov alebo s mohutnejšou konštrukciou a väčšími kolesami určené na používanie po nerovných a neupravených cestách.

 

Golfový

Je malý, ľahký, skladný a jednoducho ovládateľný, určený najmä pre každodenné využitie do mesta alebo kratšie prechádzky.

 

Súrodenecký

Súrodenecký kočík slúži na vozenie dvoch alebo troch, prípadne aj viac detí. Pri ňom treba počítať s jeho mohutnosťou, vyššou váhou, horším ovládaním a manipuláciou. 

 

Špeciálny kočík (na behanie, k bicyklu)

Ak sa pravidelne venujete športu, možno sa vám bude hodiť aj kočík na behanie a iné športy. Je špeciálne prispôsobený, aby ho len tak nejaký výmoľ nevyviedol z miery.

 

Na čo sa zamerať pri kúpe

Výber správneho kočíka pre vašu rodinu závisí od množstva rôznych faktorov. To, čo funguje pre jednu rodinu, nemusí byť vhodné pre inú z mnohých rôznych dôvodov vrátane vecí, ako sú náklady, životný štýl a veľkosť rodiny. Je dôležité premyslieť si všetky tieto faktory predtým, ako sa rozhodnete, ktorý kočík bude ten správny.

 

Cena

Prvorodičia sú často šokovaní tým, koľko kočíky stoja. Ak máte rozpočet na to, aby ste mohli minúť viac, drahšie kočíky sú často vybavené ďalšími funkciami ako napríklad: lepšie odpruženie, kvalitnejšie látky a výber farieb, väčší komfort a podobne. Nestresujte sa však kvôli cene. Kočík, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám, je možné získať aj za oveľa menej peňazí.

 

Životný štýl

Toto je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní sa. Ste rodina, ktorá bude svoj kočík používať každý deň alebo rodina žijúca na dedinke, ktorá ho bude potrebovať prevažne na prechádzky po okolí a krátke výlety? Máte vo svojom dome alebo byte priestor na uskladnenie kočíka? Bude kočík pasovať do auta? Kočík musí spĺňať potreby vášho životného štýlu, preto si tieto a ďalšie otázky dobre premyslite, kým sa rozhodnete, čo je pre vás to pravé.

 

Inšpirácia: 8 tipov, ako viesť a vychovávať deti k sebaúcte a zodpovednosti

 

Skladnosť

Ak plánujete časté cestovanie, pri výbere zohľadnite aj skladnosť modelu. Niektoré golfové a športové prevedenia poskladáte doslova jednoducho, iné typy vám môžu trvať trochu dlhšie.

 

Hmotnosť a rozmery

Ak často využívate MHD alebo budete kočík vynášať hore schodmi, zvážte aj hmotnosť kočíka. Všeobecne sa pripravte na 10-13 kg, pri športových modeloch to môže byť len 8 kg.

 

Materiál

Vrchný materiál kočíka by mal byť nepremokavý. Ak sa vám taký kočík nepodarí zohnať, prikúpte si pláštenku. Ďalším dôležitým kritériom je umývateľnosť. Najlepším riešením je materiál „vyzliecť“ a oprať. Ak však model takú možnosť neponúka, musíte si poradiť ručným čistením. Dbajte na kvalitné materiály, ktoré nie sú zdraviu škodlivé. Zárukou spoľahlivosti použitých materiálov môže byt' certifikát Oeko-Tex, čo je medzinárodne uznávané označenie kvality pre textilný produkt vyrobený iba zo zdravotne nezávadných materiálov.

 

Bezpečnostné prvky

K bezpečnosti kočíka stoja v prvom rade bezpečnostné pásy. Mal by byť päťbodový, utiahnutý v primeranej miere, aby dieťa neškrtil. Ide o najspoľahlivejší variant pásu. Trojbodové prevedenia dieťa pripútajú cez ramená k pásu, prípadne medzi nožičkami do pása. Tu dochádza k rozloženiu sily medzi 3 body.

 

Pre zvýšenie bezpečnosti odporúčame zadovážiť si aj reflexné prvky, ktoré umožňujú lepšiu viditeľnosť kočíka v tme a v hmle. Odrazené svetlo ho zároveň robí dostatočne viditeľným na priechode pre chodcov a na ulici.

 

Prečítajte si: Tipy, ako vštepiť deťom zásady bezpečnosti v cestnej premávke.

 

Štýl

Čo sa týka dizajnu, môžete si vybrať rôzne retro modely, ale aj moderné kúsky v širokej palete farebných prevedení.

 

Doplnky ku kočíku

Ku kočíku si môžete prikúpiť vhodné príslušenstvo, doplnky a tie najrôznejšie vychytávky, ktoré vám spríjemnia prechádzky a postarajú sa aj o zábavu vašich detí. Čo by vášmu kočíku rozhodne nemalo chýbať?

 

– Taška na kočík

– Prebaľovacia taška

– Deka

– Podložka do kočíka pre viac pohodlia

– Fusak do kočíka (počas zimy povinná súčasť výbav)

– Rukávnik, rukavice na kočík pre mamičky do chladného a daždivého počasia

– Hračky na kočík

– Organizér na kočík pre všetko potrebné

– Plachta do kočíka

– Clona na kočík, dáždniky, striešky na leto

– Popruhy do kočíka, ktoré zaistia dieťa pred pádom a ďalšie

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Photo by Nataliya Vaitkevich
Photo by Yan Krukov

Hodnotenie

Na čo sa zamerať pri výbere detského kočíka?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma