Ovládate finančnú gramotnosť?

Ovládate finančnú gramotnosť?

Naučíme vás jej základy

11.10.2021 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Finančná gramotnosť je schopnosť rozumne pracovať so svojimi peniazmi. I keď ide o veľmi podstatnú a potrebnú vedomosť, nie všetci sa o fiančnú gramotnosť zaujímajú a ovládajú ju. Vedieť pracovať so svojimi financiami je však našou prioritou. Najdôležitejšou súčasťou je, ako rozumne so svojim mesačným rozpočtom zaobchádzať, aby ste sa nezadlžili alebo zbytočne neutrácali.

 

Zapisujte si každú položku

Zaznamenajte si každú drobnosť, ktorú si kúpite. Spolu s nimi i mesačné pravidelné výdavky.  

 

Rozdeľte si platby 

Platby môžu byť fixné, teda tie ktorým sa výška nemení a pravidelne sa opakujú každý mesiac. Druhou sú variabilné platby, ktoré sú všeliake, sú to najmä príložitostné platby.

 

Zrátajte svoje výdavky dokopy

Po 3 mesiacoch si svoje úhrady zrátajte dokopy a následne si vypočítajte priemer, teda koľko peňazí miniete za mesiac.

 

Prezrite si variabilné platby

Najviac ľudia utrácajú práve pri tomto type platieb, ktoré sú príležitostné alebo jednorázové. Ide väčšinou o nejaké drobnosti, ktoré si chcete za mesiac kúpiť. Popremýšľajte, kde financie najviac premrháte a kde je to dokonca úplne zbytočné. 

 

Myslite na sporenie 

Veľa mladých ľudí zabúda sporiť. Zo svojej výplaty by bolo najlepšie, keby každý mesiac aspoň nejakú čiastku odložíš na sporenie. Môže to byť suma od 10 do 40 €. 

 

Vypočítajte si koľko môžeš minúť

Zistite, aký príjem vás na každý mesiac čaká. Následne si prepočítaj koľko mesačne skutočne miniete, potom popremýšľajte, ktoré položky sa dajú úplne vymazať. Myslite pritom na sporenie a započítajte ho do svojho mesačného hospodárenia. V konečnom výsledku zistíte, koľko peňazí za mesiac si môžete dovoliť minúť.

 

Hodnotenie

Ovládate finančnú gramotnosť?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma