Tipy na to, ako žiť lepšie s chorobou DNA

Tipy na to, ako žiť lepšie s chorobou DNA

DNA je typ artritídy, zvyčajne spôsobený hromadením kyseliny močovej v krvi.

22.07.2021 | PoctiveSEO.sk | domacadialyza.sk

DNA je typ artritídy, zvyčajne spôsobený hromadením kyseliny močovej v krvi. Keď sa zvýši hladina kyseliny močovej, môže to spôsobiť tvorbu kryštálov kyseliny močovej, ktoré sa ukladajú v kĺboch ​​a tie spôsobujú podráždenie, zápal, opuch a následné bolesti.

 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže krv obsahovať vysoké hladiny kyseliny močovej. Môže to byť dôsledok zníženej schopnosti obličiek, nadprodukcia zlúčenín známych ako puríny alebo kombinácia oboch.

 

Dôležitú úlohu môžu pri liečbe choroby DNA zohrávať aj správne stravovacie návyky. Dodržiavanie pokynov týkajúcich sa stravovania môže pomôcť stabilizovať hladinu kyseliny močovej v krvi. 

 

Čo môžete urobiť, aby ste zabránili bolestiam? 

 

Dosiahnite zdravú váhu

Schudnutie znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Je však dôležité vyhnúť sa prísnym diétam, čo môže mať za následok rozpad tkaniva. Postupné chudnutie môže pomôcť dosiahnuť optimálnu telesnú hmotnosť a udržať si ju. Okrem toho optimálna telesná hmotnosť nezaťažuje kĺby ani kosti tak ako obezita.

 

Znížte príjem alkoholu

Pitie nadmerného množstva alkoholu a niektoré druhy alkoholu obsahujú vysoké množstvo purínov, ktoré by mohli byť príčinou vzniku.

 

Dodržiavajte pitný režim

Zaistenie dostatočného príjmu tekutín pomáha znižovať riziko tvorby kryštálov v kĺboch. Snažte sa vypiť najmenej 2 litre denne. Možno však budete potrebovať viac, bude to závisieť od vašej hmotnosti či je teplo alebo vykonávate šport.

 

Znížte príjem purínov

Puríny sú prírodné zlúčeniny nachádzajúce sa v mnohých potravinách. Keď sa puríny metabolizujú, štiepia sa a ich konečným produktom je kyselina močová.

 

Zredukujte červené mäso (najmä hovädzie, bravčové a jahňacie), hydinové mäso a morské plody, pretože to sú primárne zdroje purínov. Aby ste si však zaistili dostatok bielkovín, zahrňte do vašej zdravej stravy bezmäsité zdroje bielkovín, ako sú vajcia, nízkotučné mliečne výrobky, tofu, syry, orechy

 

 

Obmedzte sladké jedlá a príliš solená jedlá

Sladké jedlá, nápoje a občerstvenie  často obsahujú fruktózu a vysoký príjem fruktózy môže zvýšiť hladinu kyseliny močovej.

Rovnako ako sušienky, koláče, sladkosti, ovocné džúsy a sladké nápoje obsahujú aj neočakávané potraviny kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy. 

 

Medzi potraviny, ktoré by ste mali obmedziť patrí:

 

Mrazené pizze

Mastné omáčky

Sušienky, koláče, sladkosti

Niektoré koreniny, džemy, kečup, majonéza alebo šalátové dresingy

Ovocné džúsy a sladké nápoje

 

Tip: Aj keď ovocie obsahuje fruktózu, obmedzovať by sa určite nemalo. Ovocie obsahuje prírodnú fruktózu a nie koncentrovanú formou fruktózy. Navyše obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály, ako je draslík, vitamín C a ďalšie antioxidanty.

 

Ktoré jedlá sú najlepšie na konzumáciu? 

 

 Zdravá vyvážená strava môže pomôcť dosiahnuť a udržať zdravú váhu. Môže tiež poskytnúť dostatok energie a živín pre optimálne zdravie.

 

Zahrňte denne:

Dostatok ovocia a zeleniny

Dostatok sacharidov (ryža, zemiaky, cestoviny, kuskus, quinoa, jačmeň alebo ovos) a mali by byť zahrnuté v každom jedle.

Niektoré mlieko a mliečne výrobky

 

Zahrnutie nízkotučných mliečnych výrobkov môže pomôcť zabrániť vysokej hladine kyseliny močovej v krvi. Tieto potraviny sú dobrým zdrojom bielkovín a majú tiež nízky obsah purínov, takže sú užitočnými doplnkami jedál, ale jedzte ich s mierou.

 

 

Tipy na inšpiratívne raňajky

 

Vajíčko, rastlinné maslo, tmavý chlieb

Cicerová nátierka, tmavý chlieb, paradajky

Knäckebrot alebo ryžový chlebík s tvarohovou nátierkou, reďkovka

Rastlinné maslo, paradajky, tmavý chlieb

Tofu omeleta, celozrnné pečivo 

 

 

Hodnotenie

Tipy na to, ako žiť lepšie s chorobou DNA
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma