Výhody podlahového kúrenia, o ktorých ste možno nevedeli

Výhody podlahového kúrenia, o ktorých ste možno nevedeli

Podlahové kúrenie

06.01.2023 | PoctiveSEO.sk | podlahovka.sk

Pri predstave príjemného domova nám na myseľ väčšinou automaticky príde bezpečnosť, pohodlie a teplo. Keď nás vonku zachytí nemilosrdný lejak, určite všetci oceníme práve teplo, ktoré nás privíta doma. To nám dokáže zabezpečiť správne vykúrená domácnosť. Ak uvažujete o podlahovom vykurovaní a nie ste si istí, či je pre vás tým pravým, čítajte ďalej.

 

Niet pochýb o tom, že podlahové kúrenie sa každým rokom stáva čoraz obľúbenejšou formou a vo väčšine novostavieb už je nepísaným štandardom. Poďme sa teda pozrieť na niektoré výhody podlahového vykurovania, o ktorých ste možno nevedeli.

 

Prečo zvážiť kúpu podlahového kúrenia?

Investícia do vykurovacieho systému je položka, ktorú by mal dobre zvážiť každý majiteľ domu. Dobrý vykurovací systém nielenže zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti, ale zaisťuje aj pohodlie všetkých obyvateľov domácnosti.

 

Systémy podlahového vykurovania majú pre domácnosti aj kancelárie množstvo výhod. V prvom rade je nesmierne pohodlné a príjemné chodiť bosými nohami po podlahe, to vám potvrdí každý majiteľ podlahového kúrenia.

 

Podlahové vykurovanie je tiež cenovo výhodné a zároveň je to skvelé riešenie pre domácnosti s obnoviteľnými zdrojmi vykurovania. Systémy podlahového vykurovania vám môže výrazne uľahčiť prechod k trvalo udržateľným domom.

 

Typy systémov podlahového vykurovania

Existujú dva typy systémov podlahového vykurovania, z ktorých si môžete vybrať: elektrické a hydraulické (teplovodné). Výber medzi týmito dvoma typmi bude úplne závisieť od vašich potrieb a typu vašej podlahy:

 

Systém elektrického podlahového vykurovania

Elektrické podlahové vykurovacie systémy využívajú na vykurovanie podláh elektrickú energiu pomocou vykurovacích telies. Týmito vykurovacími prvkami môžu byť káble alebo rohože napojené na elektrickú sieť.

 

Elektrické podlahové vykurovacie systémy sa ľahko inštalujú, rýchlo vyhrejú plochu a dajú sa ľahko regulovať. Na správnu montáž si však vyžadujú odborníka - elektrikára, ktorý pripojí systém k elektrickej rozvodnej sieti a k termostatu.

 

Sú ideálne pre rodinné domy a menšie komerčné priestory.

 

Hydronický systém podlahového vykurovania

Hydronické podlahové vykurovanie funguje prostredníctvom teplovodných rúr, ktoré možno využívať počas celého roka. V zime koluje ohrievaná voda, v lete môže systémom pretekať studená voda, takže namiesto zohrievania bude chladiť. 

 

Tento systém využíva zdroj energie - zemný plyn, elektrinu, slnečnú energiu alebo biomasu, ktoré vykurujú plynový kotol. Výhodou je nízka cena za inštaláciu v porovnaní s elektrickým systémom, no nemala by sa robiť svojpomocne.

 

Systém hydronického podlahového vykurovania je ideálny pre domácnosti a hodí sa pre domy s veľkými plochami podláh. 

 

Výhody

Podlahové kúrenie ponúka mnoho výhod, ktoré môžu výrazne zlepšiť pohodu vášho domova, a to nielen z bezpečnostného, ale aj zdravotného hľadiska:

 

Energeticky efektívne

V porovnaní s vykurovacími systémami využívajúcimi staromódne radiátory sú systémy podlahového vykurovania efektívnejšie a cenovo výhodnejšie. Výsledkom sú nižšie účty za elektrinu a väčšie úspory vašich nákladov na energie. V konečnom dôsledku môžete ušetriť 15-50 % celkových nákladov na energie počas vykurovacieho obdobia.

 

Tepelná pohoda

Domy s podlahovým vykurovaním sú výrazne pohodlnejšie. Je to spôsobené hrejivým pocitom, keď sú vaše bosé nohy v priamom kontakte s podlahou. Všetky časti miestnosti, pokiaľ zdieľajú rovnaký vykurovací systém, budú udržiavať vyváženú klímu. Nestane sa tak, že by bol jeden roh miestnosti chladnejší ako druhý, a zároveň teplo vydrží oveľa dlhšie ako tradičné radiátory. 

 

Šetria miesto a nie sú rušivé

Pohodlie môže byť vašou najvyššou prioritou, ale netreba ingnorovať ani estetiku vášho domova. Všetci chceme, aby naše domovy pôsobili uvoľňujúco a zároveň príťažlivo a bežné radiátory môžu byť tŕňom pre oči estéta. Systémy podlahového vykurovania sa inštalujú pod podlahy, šetria priestor a robia váš interiér úhľadným. Vďaka tomu bude izba pôsobiť priestrannejšie a menej preplneným dojmom.

 

Zdravšie a hygienickejšie

Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, ovplyvňuje naše zdravie a pohodlie. Podlahové kúrenie zabraňuje zvýšenému pohybu prachu a jeho ukladaniu, čo je veľká výhoda hlavne pre ľudí s alergiami.

 

Bezpečnosť

Keďže systémy podlahového vykurovania sú inštalované v podlahe, nepredstavujú ani žiadne riziko popálenín a zranení. Vyhrievané podlahy tiež urýchľujú odparovanie kaluží na podlahe po umývaní, vďaka čomu je domov bezpečnejší a lepšie chránený pred pošmyknutím a pádom, ako aj pred baktériami, ktoré sa množia na mokrých a vlhkých povrchoch.

 

Zvýšená hodnota nehnuteľnosti

Dom, ktorý je dobre vybavený vykurovacími a chladiacimi systémami sa bude predávať za oveľa vyššiu cenu ako dom, kde ste túto oblasť zanedbali. Podlahové kúrenie je preto dobrou investíciou, ak v budúcnosti plánujete svoj dom predať.

 

Ovládanie teploty

Každá izba má svoj vlastný termostat, takže môžete regulovať teplotu v celom dome. V neobývaných alebo málo využívaných miestnostiach môžete nechať kúrenie vypnuté. To vám umožní ušetriť na spotrebe elektrickej energie a na účtoch za energie. Teplotu v miestnosti si môžete nastaviť podľa vlastných preferencií a potrieb.

 

Jednoduchá inštalácia

Elektrické vykurovacie systémy sa inštalujú ľahko a rýchlo a aj skúsený domáci majster ich môže namontovať v pomerne krátkom čase. 

 

Ľahká údržba

Toto je jeden z ďalších dôvodov, prečo je podlahové kúrenie medzi majiteľmi domov obľúbené. Podlahové kúrenie po inštalácii a montáži si len zriedka vyžaduje komplikovanú údržbu. To platí pre elektrické aj hydraulické systémy podlahového vykurovania.

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Foto Martin Edholm na Unsplash
Fotografie od Seana D na Unsplash

Hodnotenie

Výhody podlahového kúrenia, o ktorých ste možno nevedeli
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma