Tipy na čistenie a údržbu solárnych panelov

Tipy na čistenie a údržbu solárnych panelov

solárne panely

21.12.2022 | PoctiveSEO.sk | krelcentral.cz

Vlastniť solárne panely je veľká investícia a ich údržba je nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby vám ešte dlho slúžili. Naučiť sa, ako čistiť solárne panely, môže zlepšiť účinnosť systémov solárnej energie a znížiť náklady na domácu energiu. 

 

Tu je niekoľko tipov na údržbu a čistenie, ktoré by ste mali poznať.

 

Zdroje znečistenia solárnych panelov

Údržba panela je nevyhnutná, pretože hromadenie nečistôt ovplyvňuje výkon panela. Ako často by ste mali solárne panely čistiť, je ovplyvnené mnohými faktormi, akými sú časti rastlín, hmyz, peľ, prach, listy, vtáčí trus. V dôsledku hromadenia špiny sa účinnosť solárnych modulov a panelov z hľadiska výkonu môže znížiť až o 60 %.

 

Tip: Poznáte výhody fotovoltaiky pre využitie na domáce wellness?

 

Ako čistiť solárne panely doma?

Väčšina domácich majstrov používa materiály, ktoré už má doma. Ak dávate prednosť upratovaniu vlastnými rukami, odporúčame vám pri nanášaní mydlovej vody zvoliť čistú vodu, čistiaci prostriedok, kvalitnú mäkkú handru a rebrík.

 

Ak je možné čistenie solárnych panelov vlastnými rukami, prvým krokom je ich vypnutie. Solárne panely sú elektrické zariadenia a nemali by sa čistiť, keď sú aktívne.

Nie všetky solárne panely majú rovnaké návrhy na údržbu, preto je dôležité, aby ste si pred vykonaním akýchkoľvek domácich čistiacich prác prečítali pokyny výrobcu.

Ak je to možné, je lepšie vyčistiť panely pred 9:00 alebo po 18:00. Nikdy ich nečistite v čase obeda a v obdobiach, kedy teplomer ukazuje dlhodobo viac ako 30 stupňov Celzia.

Začnite oprášením akéhokoľvek uvoľneného materiálu, ako je lístie, ktoré sa mohlo nahromadiť na povrchu vašej FVE.

Znečistené miesta utrite čistiacim prostriedkom a handrou, bezpečne a dôkladne.

Ak niektoré časti panelov vyžadujú dodatočné čistenie, použite jemný čistiaci prostriedok.

Na čistenie solárneho panelu nikdy nepoužívajte špongiu alebo mydlo, ktoré by mohli poškriabať sklo. Najlepší spôsob čistenia solárnych panelov je pomocou mäkkej handry alebo biologicky odbúrateľného mydla.

Pri čistení solárnych panelov je dôležité nepoužívať drsné materiály, pretože by mohli spôsobiť poškodenie a oprava solárnych panelov je nákladná.

Nakoniec nezabudnite systém znova zapnúť.

 

Tip: Ak chcete zabiť dve muchy jednou ranou, môžete pri čistení fotovoltaiky umyť aj vaše okná.

 

Bezpečnostné tipy na čistenie solárnych panelov

Netreba dodávať, že bezpečnostné opatrenia sú pri vykonávaní čistenia nevyhnutnosťou. Ak sa musíte dostať na strechu, buďte opatrní, pretože akonáhle začnete s čistením, strecha sa stane šmykľavou a mohli by ste sa zošmyknúť. Prilba a rebrík sa odporúčajú každému majiteľovi domu, ktorý plánuje pracovať na streche namiesto zo zeme. 

 

Taktiež by ste mali posúdiť svoju schopnosť bezpečne pracovať. Predpokladajme, že solárne panely sú príliš vysoké na to, aby sa pohodlne dosiahli pomocou nástrojov alebo sú umiestnené na strmom či klzkom mieste. V takom prípade by ste si mali najať odbornú pomoc, aby ste sa vyhli potenciálne vážnym zraneniam.

 

Ako často čistiť solárne panely?

Mnohé fotovoltaické panely sú výrobcami označované ako bezúdržbové až do 25 rokov, čo predstavuje životnosť solárnych zostáv. Aby však fungovali správne a zachytávali čo najväčšie množstvo slnečných lúčov, odporúča sa ich povrch čistiť 2 až 3-krát do roka. Všetko závisí aj od vašej geografickej oblasti a miesta, kde sú umiestnené. Čistenie je vhodné vykonať aspoň 1-2x za 6 mesiacov. Tým sa zabráni hromadeniu prachu a nečistôt, ktoré môžu ovplyvniť výkon aj účinnosť panelu.

 

Kedy je čas požiadať o pomoc odborníkov?

Ak sa vám čistenie solárnych panelov zdá viac nebezpečné ako prospešné, praktickým riešením je kontaktovať profesionála. Aj keď solárne panely nepotrebujú neustále čistenie, odstraňovanie nánosov je súčasťou ich údržby. Nájsť profesionála na čistenie solárnych panelov je najlepšie pre podmienky, ktoré sú príliš zložité na to, aby ste ich zvládli iba pomocou záhradnej hadice a handry.

 

Trocha nahromadenia prachu nemusí byť veľkým problémom a dá sa vyriešiť aj pomocou záhradnej hadice. Profesionáli si však dokážu poradiť aj s náročnými problémami. 

 

Má čistenie solárnych panelov význam?

FV solárne panely sú budúcnosťou našich energetických potrieb. Môžu byť komplexným riešením problémov neudržateľného energetického systému. Takže, aby ste sa uistili, že vaša fotovoltaika sa oplatí a funguje s maximálnou účinnosťou, stačí zobrať vedro a začať čistiť.

 

Udržiavaním solárnych panelov v ich najlepšom stave môžete očakávať, že budú fungovať optimálne, zostanú bez akýchkoľvek rizík a zaistia, že budú naďalej dodávať energiu vášmu domu alebo firme aj počas nasledujúcich rokov.

 

​​Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Photo by Los Muertos Crew: https://www.pexels.com/photo/solar-te
Photo by Gustavo Fring: https://www.pexels.com/photo/solar-techn

Hodnotenie

Tipy na čistenie a údržbu solárnych panelov
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma