Výmena a oprava strechy: Čo všetko by ste mali vedieť

Výmena a oprava strechy: Čo všetko by ste mali vedieť

Výmena strechy môže byť náročná, preto je nevyhnutné poznať všetky fakty a osvedčené postupy

06.10.2022 | PoctiveSEO.sk | krelcentral.cz

Ak je čas na výmenu vašej strechy, pravdepodobne máte niekoľko otázok. Výmena strechy môže byť náročná, preto je nevyhnutné poznať všetky fakty a osvedčené postupy predtým, ako urobíte akékoľvek rozhodnutie. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, či by ste mali vymeniť alebo opraviť strechu, čo by ste mali zvážiť pred výmenou strechy a ako sa na to pripraviť.

 

Potrebujem opravu alebo výmenu strechy?

Keď sa vám naskytne možnosť výmeny strechy, možno sa začnete pýtať: „Kedy je čas na výmenu strechy?“ "Je oprava možným riešením alebo je potrebná výmena celej strechy?” Strecha chráni váš dom pred živlami 24 hodín denne, 365 dní v roku, bez prestávky. Takže nielenže je vaša strecha vystavená miernym slnečným a veterným dňom na jar alebo na jeseň, ale je vystavená aj spaľujúcim letným horúčavám, zimám, snehu, dažďu, vetru či krupobitiu. Zvieratá a nečistoty ju môžu tiež poškodiť a tým sa kvalita strechy časom zhoršuje. Tu je niekoľko znakov, že možno budete potrebovať úplnú výmenu strechy:

 

Vaša strecha je stará

Ak je vaša strecha pokrytá asfaltovými šindľami, väčšinou vám vydrží 12–15 rokov. Ak je strecha staršia, budete ju pravdepodobne musieť vymeniť.

 

Šindle sú poškodené, vlnia sa alebo chýbajú

Ako sme už spomenuli, strechy sú vystavené poveternostným vplyvom a časom dochádza k ich opotrebovaniu. Možno zistíte, že niektoré šindle sú zlomené, chýbajú alebo sa krútia.

 

Lemovanie je poškodené alebo neúplné

Lemovanie je materiál, ktorý zabraňuje vlhkosti v streche. Ak lemovanie chýba alebo je poškodené, vaša strecha a následne aj váš dom sú ohrozené poškodením vodou.

 

Všimli ste si vyblednuté stropy a steny

Ak si zrazu všimnete nevysvetliteľné škvrny od vody na stropoch, stenách alebo exteriéri vášho domu alebo počujete kvapkanie zo stropu, skontrolujte izoláciu v podkroví. Ak je vlhká, je takmer isté, že máte netesnosť strechy, ktorú je potrebné okamžite riešiť.

 

Máte nepozvaných zvieracích hostí

Ak náhodou pôjdete do podkrovia po sviatočné dekorácie alebo pre oblečenie na budúcu sezónu a zistíte, že sa vám tam usadili zvieratá, je veľmi pravdepodobné, že sa do vášho podkrovia dostali cez trhlinu v streche. Živé tvory hľadajú teplé miesta na stavbu hniezda a s radosťou využijú každé poškodenie strechy, aby sa cítili ako doma.

 

Ak spozorujete jeden alebo viacero z týchto príznakov, kontaktujte dodávateľa strešných krytín, aby vykonal kontrolu a oznámil vám, či je výmena strechy naozaj potrebná.

 

Oprava strechy je možnosť, ktorú majitelia domov pochopiteľne uprednostňujú pred celou jej výmenou. A sú prípady, kedy je určite možné opraviť iba určitú jej časť. To, či bude treba strechu vymeniť alebo ju opraviť, závisí od celkového poškodenia, ku ktorému došlo a od toho, ako veľmi bola zasiahnutá. Predtým, ako sa akokoľvek rozhodnete, určite kontaktujte odborníka.

 

Ako sa pripraviť na výmenu strechy: 8 praktických tipov

Získanie novej strechy môže byť veľmi vzrušujúce pre celú rodinu. Tešíte sa, že váš dom bude vyzerať a fungovať ako nový a aj deti radi sledujú, ako pokrývači trhajú, ťahajú a pribíjajú. No s príchodom robotníkov sa váš domov stane aj pracovnou oblasťou, čo môže spôsobiť určitý stres, ak nie ste dostatočne pripravení.

 

Zatiaľ čo tím pracovníkov sa stará o to, aby prebehla výmena strechy čo najhladšie, vy môžete prijať určité bezpečnostné opatrenia a pripraviť seba aj rodinu na tento veľký zákrok.

1. Odstráňte nástenné dekorácie

Počas výmeny strechy si môžete všimnúť nejaké vibrácie, ale nebojte sa, nie je to nič hrozné. Ak máte možnosť, odhlučnite v domácnosti izby.  Vibrácie sú zvyčajne spôsobené údermi na strechu a môžu ovplyvniť steny vo vašom dome, najmä tie na najvyšších poschodiach. Ak teda na stenách visia nejaké predmety ako zrkadlá, obrazy, zarámované fotografie a podobné predmety, je najlepšie ich vopred zvesiť, aby nespadli a nepoškodili sa. 

 

2. Premiestnite svoje vozidlo

Ponechanie voľného prístupu na vaše parkovacie miesto bude pre pokrývačov veľkou pomocou a pre vás aj bezpečnostným opatrením, pretože môžete predísť prípadným škrabancom a poškodeniam auta. Príjazdová cesta je ideálnym miestom pre pokrývačov na hromadenie odpadu, pretože je široká, rovná a ľahko sa čistí. Všetky autá pre domácnosť, ktoré sú zvyčajne zaparkované na príjazdovej ceste, bude lepšie presunúť do garáže.

 

3. Myslite na deti aj domácich miláčikov

Rovnako ako akékoľvek iné stavenisko, aj pri výmene strechy môže byť pre deti a domáce zvieratá tento priestor nebezpečný. Najbezpečnejším spôsobom, ako ochrániť svoje deti počas veľkého projektu zastrešenia, je vziať ich z domu. Môže to byť ideálny čas na deň u babičky, na pozeranie filmu s partnerom alebo na plánovanie celodenného hrania s kamarátmi. Toto je ideálny spôsob, ako udržať vaše deti v bezpečí a zabezpečiť, aby sa mladšie deti nezľakli všetkého toho búchania a otrasov, ktoré môže zastrešenie spôsobiť.

 

4. Presuňte nábytok a vyčistite dvor

Pre váš prospech popremýšľajte o usporiadaní dvora a terasy pred začatím. Odstráňte všetky detské hračky, terasový nábytok, grily, rastliny v črepníkoch a ďalšie predmety. Ak nemáte iné miesto na ich uloženie, nachystajte si krycie plachty, aby ste vaše veci aspoň prikryli.

 

5. Strihajte stromy a koste trávu

​​Verte alebo nie, prvá a najjednoduchšia vec, ktorú môžete pre svojich pokrývačov urobiť, je pokosiť trávnik. V krátkej tráve je jednoduchšie nájsť veľa kúskov šindľov alebo spadnutých strešných klincov ako v mini džungli. Takže jednoduché orezanie trávy pred príchodom robotníkov urobí vám aj im veľkú službu. Najlepšie by bolo, keby ste orezali aj všetky konáre stromov v blízkosti vašej strechy skôr, ako na výmene začnú pracovať, aby bol voľný prístup na strechu.

 

6. Odstráňte antény a satelity

Všetky antény a satelity, ktoré sú nainštalované na vašej streche alebo v jej blízkosti by ste mali pred výmenou strechy odstrániť. 

 

Tip: Plánujete s novou strechou aj inštaláciu fotovoltaiky? Využite dotácie na získanie fotovoltaiky pre rodinné domy!

 

7. Sprístupnite elektrické zásuvky

Uistite sa, že je pre pokrývačov k dispozícii aspoň jeden pracovný výstup. Vaši pracovníci budú potrebovať prístup k elektrickým zásuvkám. Najlepšie na použitie sú tie mimo domu, ale ak žiadne v blízkosti nie sú, ihneď zaobstarajte predlžovací kábel.

 

8. Dajte vedieť susedom

A keďže zastrešenie môže byť veľmi hlučné, pri prípravách je tiež rozumné myslieť na svojich susedov. Poskytnite im predpokladaný časový rámec trvania. Budú vám vďační. To im dá príležitosť upraviť si svoje plány tak, aby sa počas práce cítili čo najpohodlnejšie.

 

Tipy na údržbu strechy

Kedy ste naposledy preskúmali vašu strechu? Väčšina majiteľov domov na to myslí len zriedka a to vtedy, pokiaľ nie je zrejmé poškodenie. Dobré udržiavanie strechy môže pomôcť predchádzať poškodeniu vodou, vetrom a snehom, poškodeniu strešného plášťa alebo podkrovia malými netesnosťami. Majte prehľad a vaša strecha s väčšou pravdepodobnosťou vydrží čo najdlhšie. Priemerná životnosť strechy, v závislosti od materiálu, je približne 15 až 18 rokov. No pravidelná starostlivosť o strechu je dôležitá. Nielenže ochráni váš dom, ale zachová aj jeho vzhľad. Tu je niekoľko tipov na údržbu strechy, aby plnila svoju úlohu čo najdlhšie:

Čo najviac sa vyhýbajte chôdzi po streche. Na prístup k nej použite rebrík.

Strešné vetracie otvory nechajte otvorené aj v zime. Dobré vetranie a izolácia zabraňujú hromadeniu nadmerného tepla a vlhkosti v letných mesiacoch.

Postrihajte stromy, aby neodierali strechu a nezanechávali za sebou škrabance.

Pravidelne čistite odkvapy. Lístie, vetvičky a odpadky, ktoré sa zachytia na streche a v odkvapoch môžu spôsobiť škody.

Klimatické zmeny prinášajú častejšie a intenzívnejšie poveternostné javy ako krupobitie, búrky, ktoré môžu poškodiť a odtrhnúť šindle. Zle udržiavané strechy sú náchylnejšie aj na poškodenie víchricou.

Zvonku kontrolujte stav svojej strechy. Zamerajte sa na: zvlnené alebo popraskané šindle, opotrebovanie okolo komínov a prieduchov, netesné alebo poškodené odkvapy, chýbajúce šindle.

 

Tip: Viete ako udržiavať fasádu domu?

 

Ak vaša strecha potrebuje opravu alebo výmenu, najmite si certifikovaného profesionála. Kontaktujte dvoch alebo troch kvalifikovaných dodávateľov strešných krytín a požiadajte o podrobný, písomný odhad a cenník, ktorý ponúkajú:

Odhady kvality materiálu a životnosti

Poplatky za prácu

Predpokladané dátumy začiatku a dokončenia

Referencie a potvrdenia

 

Po výmene strechy je dôležité čo najlepšie ju udržiavať, aby sa predĺžila jej životnosť. Posledná vec, ktorú chcete, je zaplatiť za ďalšiu opravu. Ak máte obavy z extrémnych poveternostných udalostí, opýtajte sa na strešné materiály, ktoré sú odolnejšie voči vetru a krupobitiu. Nájdite riešenia poistenia domácnosti pre všetky svoje potreby kontaktovaním finančného poradcu.

Často kladené otázky

 

Ako dlho má strecha vydržať?

Životnosť strechy bude do značnej miery závisieť od toho, kedy bola vyrobená/namontovaná, kde bývate a od materiálu, z ktorého je vyrobená. Počasie, vlhkosť a ďalšie faktory môžu ovplyvniť, ako dlho strecha vydrží. Strechy vyrobené z bridlice a medi môžu vydržať až 50 rokov, zatiaľ čo tie s vláknocementovými šindľami vydržia v priemere len polovicu. Pokiaľ ide o pomer životnosti a nákladov, kovová strešná krytina je cenovo najefektívnejšia možnosť na trhu.

 

Viete ako získat' dotácie na zateplenie domu?

 

Ako zistíte, či je práca vykonaná správne?

Pri kompletnej výmene strechy jednoducho treba využiť služby profesionálnej a renomovanej firmy. Nanešťastie existujú aj takí, ktorí prácu odfláknu. Existuje však množstvo znakov, na ktoré si treba dávať pozor, ako napriklad: chýbajúce lemovanie, nejednotný vzhľad, nesprávne pribitie šindľov, neopravené lemovanie, ktoré vytvára hluk, chýbajúce šindle, škvrny a ďalšie.

 

Aký typ strechy vydrží najdlhšie?

Terakota - 20-30 rokov

Bridlica - 50 rokov

Dlaždice - 20-30 rokov

Kov - 40 rokov

Betón - 20 rokov

Drevené šindle – 20 rokov

Asfalt - 15-20 rokov

 

Skutočne netypický typ strechy je zelená alebo živá strecha, má ale neskutočné množstvo výhod. Môže poskytnúť tepelnú izoláciu vášho domu, absorbovať dažďovú vodu a dokonca umožní pestovanie rastlín. Náklady na zelenú strechu sa veľmi líšia, ale určite ide o strechu vhodnú pre tých, ktorí sú ochotní minúť peniaze za prírodné materiály a environmentálne vyhlásenie.

 

Koľko stojí výmena strechy?

Náklady do značnej miery závisia od toho, aký veľký je váš dom, z akého materiálu bola vyrobená stará strecha a z akého materiálu bude vyrobená nová strecha. Samozrejme, čím väčší je váš dom, tým drahšia bude výmena strechy.

 

Zvýši nová strecha hodnotu domu?

Nová strecha na vašom dome môže zvýšiť hodnotu. Podobne môže výrazne klesnúť cena domu so strechou, ktorá nutne potrebuje opravu. Výmena strechy je po určitom čase nevyhnutná, preto je logické, že čím novšia strecha, tým lepšia hodnota domu.

 

Zastrešenie domu je len zriedka zábavnou časťou, ale keď váš dom stráca šmrnc a vy vidíte, že za to môže strecha, je potrebné sa pustiť aj do tejto rekonštrukcie. Vízia novej strechy sa pre vás stane peknou vyhliadkou do budúcna a nová strecha dodá vášmu domu nielen na kráse, ale aj na jeho hodnote.

Dominika Blchová

Hodnotenie

Výmena a oprava strechy: Čo všetko by ste mali vedieť
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma