Ako šetriť na vysokej škole?

Ako šetriť na vysokej škole?

5 rád, ako efektívne šetriť počas štúdia na vysokej škole

13.10.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

V tejto dobe sa šetrenie hodí každému. Študentský život prináša mnoho nových zážitkov aj zábavy, počas tohto obdobia sa však mladí ľudia musia učiť aj zodpovednosti, samostatnosti a hospodáreniu s peniazmi. 

 

Viacero študentov dostáva vreckové od rodičov alebo si počas štúdia nájdu brigádu, aby sa vedeli zabezpečiť. Ak si si všimol, že ti peniaze do konca mesiaca nejako nevychádzajú, možno je nutné začať šetriť, toto sú naše rady:

 

Sprav si poriadok vo výdavkoch 

Aby si mohol začať šetriť, je dôležité poznať svoje mesačné príjmy a porovnať ich so svojimi výdavkami. Možno zistíš, že mesačne míňaš svoje peniaze na veci, na ktoré by si nemusul alebo pravidelne platíš aplikácie, ktoré ani nepoužívaš. Vtedy sa dajú urobiť škrty a za ďalšie mesiace uvidíš výsledok. 

 

Nakupovanie v second-handoch

Nakupovanie vecí z druhej ruky je ekologické a cenovo výhodnejšie, než nakupovať úplne nové veci. V bazároch a na rôznych inzertných stránkach nájdeš mnoho produktov, ktoré by sa ti mohli hodiť, od oblečenia, elektroniky až po knihy. 

Knihy a iné učebné materiály nie je potrebné kupovať, existujú knižnice, ale pokiaľ si chceš aj tak nejakú knihu kúpiť, skús najprv online kníhkupectvá alebo antikvariáty. 

 

Kreditnú kartu nechávaj doma

Šetrenie neznamená, že niekedy si nemôžeš zájsť na kávu alebo na drink. Podstatné je, aby si pri svojej vychádzke neminul viac, ako by si chcel. Preto nechávaj kartu doma a zober si v hotovosti iba takú sumu, ktorá bude optimálna. 

 

Nakupovanie jedla 

Nakupovanie jedla je najrizikovejsie vtedy, keď si hladný. Je možné, že nakúpiš zbytočne veľa nezdravého jedla a zbytočností. Podstatné je kupovať s rozumom, napríklad prezeraj si zľavy v supermarketoch a obchodoch, ktoré sú pri tebe najbližšie a ktoré pravidelne navštevuješ. Spíš si pred každým nákupom zoznam a drž sa ho po celý čas.

 

Var si sám alebo navštív študentské jedálne

Na internete nájdeš mnoho chutných receptov pre študentov, ktoré nezaberú veľa času a bude ho dostatočne veľa. Pre študnetov sa vôbec neoplatí míňať peniaze na fast food alebo reštaurácie.

Ak variť nevieš, alebo na to nemáš čas, pre študentov sa špeciálne zriadili jedálne, kde sú obedy za nízke ceny. 

 

Program prispôsob študentkým zľavám 

Život v meste nie je lacný, ale občasná odmena za neustále učenie, úspešné zvládnutie skúšok a pod. nie je na škodu. Ak však chceš ušetriť aj v tomto prípade, môžeš svoj večerný program prispôsobiť zľavám, ktoré ti prináša študetnský život. Niektoré múzeá, galérie,kiná, bary alebo divadlá majú špeciálne ceny pre študentov, ktoré by sa ti mohli hodiť. 

 

Hodnotenie

Ako šetriť na vysokej škole?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma