Ako rozpoznať či má dieťa ADHD?

Ako rozpoznať či má dieťa ADHD?

ADHD je vývinová porucha, ktorá sa zvyčajne objavuje už v ranom detstve.

30.06.2021 | PoctiveSEO.sk | mamiee.cz

ADHD sťažuje deťom robiť spontánne reakcie, od pohybu, reči až po ich pozornosť. Deti, nedokážu pokojne sedieť, neposlúchajú, neriadia sa pokynmi alebo majú nevhodné komentáre. Niekedy sa deťom s takýmto správaním vyčíta, že sú lenivé alebo nedisciplinované. Môžu však mať ADHD.

 

Myslíte si, že vaše dieťa môže mať ADHD? Ako rozpoznať príznaky a poruchy s hyperaktivitou ?

 

1. Správanie zamerané na seba

 

Spoločným znakom ADHD je neschopnosť rozpoznať potreby a túžby iných ľudí. Deti sú zamerané iba na svoje potreby a záujmy. Nevedia počkať, kým príde na ne rad, prerušujú rozhovory iných ľudí a majú problémy hrať sa s inými deťmi.

 

2. Kolísavé nálady

 

Dieťa s ADHD má problém udržať na uzde svoje emócie, a to tak dobré ako aj zlé. Môžu mať výbuchy hnevu alebo sa rozplačú pre banálne veci.Taktiež majú ťažkosti so spracovaním negatívnych emócií.

 

3. Neobsedia na jednom mieste

 

Je to akoby boli na baterky. Dieťa neustále niekam pobehuje alebo lezie, nevie sa ani na chvíľu zastaviť a pokojne si sadnúť. Ak sú napríklad nútené v škole sedieť v lavici, tak sa nepokojne krútia a vrtia na stoličke.

 

4. Chyby z nepozornosti

 

Je dôležité si uvedomiť, že deti s ADHD nie sú o nič menej inteligentné ako ostatné deti. Problém je v tom, že často majú ťažkosti počúvať pokyny a plniť úlohy. Robia pri tom veľa chýb z nepozornosti. Môže sa to prejaviť napríklad pri písaní domácich úloh, keď viaceré z nich začne, ale ani jednu nedokončí.

 

5. Problémy s hraním

 

Rozladenosť môže deťom s ADHD sťažiť hranie sa alebo sa pokojne venovať voľnočasovým aktivitám. Odporúčame vám zadovážiť hračky a pomôcky pre deti s ADHD, ktoré im môžu dopomôcť k väčšej sústredenosti.

 

 

6.  Snívanie

 

Deti s ADHD nemusia byť vždy iba hlučné a hlasné. Ďalším znakom ADHD je, že deti môžu byť tichšie a menej zapojené no aktivít než iné deti. Dieťa s ADHD môže hľadieť do prázdna, snívať a ignorovať, čo sa okolo neho deje.

 

Tip: Vyskúšajte ADHD test. Na základe tohto skríningového testu môžete zistiť či má vaše dieťa ADHD.

Photo by Ben White on Unsplash
Obrázok od PX41-Media z Pixabay

Hodnotenie

Ako rozpoznať či má dieťa ADHD?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma