Ako sa dôkladne pripraviť na skúšky?

Ako sa dôkladne pripraviť na skúšky?

5 rád, ktoré ti pomôžu sa efektívnejšie učiť a viac sa sústrediť

20.10.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Skúšky sú náročné obdobie každého študenta. Vyžaduje mnoho sústredenia a poctivosti. Nie je však prekvapivé, že sa dostavujú pocity demotivácie, lenivosť, prokrastinácia alebo únava. Ak chceš lepšie učiť a viac sa sústrediť, prečítaj si nasledujúce rady. Mohli by ti pomôcť. 

 

Plánovanie skúšok 

Termíny skúšok sa ohalsujú vopred, aby si každý študent vedel vybrať vhodný termín a rozplánovať ďalšie skúšky. Nikdy si nenechávaj všetky skúšky na posledný termín, radšej sa pripravuj už na prvý. Aj po neúspešnom zvládnutí skúšky si potom budeš môcť známku opraviť. 

Učenie potrebuje čas, učiť sa na poslednú chvíľu zvyšuje stres, čo ti pri sústredení a zapamätaní učebného materiálu nemusí pomôcť. 

 

Pokojné miesto na učenie 

Každý si potrebuje nájsť nejaké miesto, kde sa bude v pokoji učiť a nič ho nebude vyrušovať. Takéto miesto si vieš vytvoriť aj doma. Niekomu však viac vyhovuje študovňa alebo knižnica. 

Ubezpeč sa, že ťa pri učení nebude nič vyrušovať, takže mobil si radšej vypni alebo nastav na tichý režim. 

 

Pravidelné pauzy 

Aby si mozog nepreťažil, musíš sa naučiť dávať si pravidelné pauzy počas učenia. Ak sa budeš bez prestávky stále učiť alebo myslieť na učivo, tvoj mozog nebude mať čas si odpočinúť, teda budeš čoraz ťažšie si z učiva niečo pamätať alebo sa naň sústrediť. 

Môžeš si spraviť svoj vlastný systém, odporúča sa napríklad učiť 45 minút a 15 minút odpočívať. Počas pauzy sa môžeš ísť prejsť po okolí alebo si ľahnúť a relaxovať. 

 

Zdravá strava a čistá voda

Aby si zvládol skúškové nepomôže ti iba káva, energetické drinky alebo čaje. Môžu ti dodať viac energie, nevyrovnajú sa však zdravej a vyváženej strave a čistej vode. Dodržiavaj pravidelný pitný režim a pravidelne jedávaj. 

Aby si telu dodal viac energie a vyvaroval sa nezdravým náhradám, daj si radšej banány, valsšské orechy, mandle alebo horkú čokoládu. 

 

Učenie so spolužiakmi 

Niekoho nebaví učiť sa celé dni sám. Nielen keď niečomu nechápeš, ale aj keď sa budeš cítiť osamelý a budeš potrebovať priateskú spoločnosť, môžeš pozvať svojich spolužiakov učiť sa s tebou. Môžete spolu toho viac prebrať a vďaka zábavnej atmosfére bude učenie o 100% príjemnejšie a viac si zapamätáš. 

 

Odmeňuj sa 

Odmeny ťa môžu motivovať lepšie sa učiť a tešiť sa na úspešné dokončenie skúšky. Počas učenia si môžeš stanoviť odmenový systém, kedy po každej prebranej látke si môžeš dať svoju obľúbenú sladkosť, pozrieť si seriál alebo si ísť zašportovať. 

Po úspešne odvedenej skúške si môžeš kúpiť vec, po ktorej si dlhdobo túžil, môžeš si dopriať party s priateľmi alebo nejaký zaujímavý výlet. 

 

Hodnotenie

Ako sa dôkladne pripraviť na skúšky?
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma