Ako sa píše motivačný list?

Ako sa píše motivačný list?

V skratke ti predstavíme základné body

17.12.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Nie všetci zamestnávatelia ho vyžadujú, ale keď áno je potrebné ho napísať, čo najlepšie. Motivačný list je v podstate druhý najpodstatnejší dokument, ktorý má prezradiť bližšie informácie o tvojom predošlom zamestnaní a praxi. Ako sa má vlastne napísať?

 

Oslovenie

Začneme pekne od začiatku – najprv potrebuješ osloviť človeka, ktorému posielaš svoj list. Či ide priamo o zamestnávateľa alebo personalistu, píšeš pán/pani a priezvisko (Vážená pani Malá ...).

 

Obsah

Obsah sa začína celkom jednoducho: do prvého odstavca napíšeš, čím ťa firma zaujala a čím ťa oslovila. Tiež sem môžeš dodať v čom s firmou súhlasíš a prečo ti je sympatické pracovať práve pre nich.

V druhom odstavci napíšeš toho asi najviac, keďže tu sa zadávajú tvoje pracovné skúsenosti alebo prax, ktorú si absolvoval. Nebudeš tu iba rad za radom vypisovať, čo všetko si robil, ale aj ako si to robil alebo čo si si z práce zobral a čo si sa naučil.

Napokon v treťom napíšeš ostatné veci : ako sú napríklad tvoje silné stránky a záujmy, ktorými by si mohol svojho zamestnávateľa zaujať. Tiež tu môžeš povedať, koľko jazykov ovládaš a čo rád vo voľnom čase robíš.

 

Záver

Každý motivačný list potrebuje záver. Nie je však potrebné, aby bol príliš dlhý, stačia maximálne dve vety. Ukončenie listu by však malo byť pozitívne ukončené a tiež narážať na osobné stretnutie, napríklad: Ak vás moja žiadosť o zamestnanie oslovila, rád vám doplním ďalšie informácie na osobnom stretnutí.

 

 

Podpis

Samozrejme, podpis pri motivačnom liste nemôže chýbať. Väčšinou po dopísaní takéhoto listu sa osoba podpisuje do pravého dolného rohu. Avšak keďže sa motivačné listy posielajú spolu so životopisom skrz e-mail, tým pádom elektronickou formou, nie je o potrebné. Stačí ak do pravého dolného roku napíšeš svoje celé meno s priezviskom. Ale ak aj napriek tomu chceš mať motivačný list, čo najprofesionálnejší, stále ho podpísať môžeš, je to na tebe.

 

Toto sú základné časti z ktorých sa má taký motivačný list skladať, ďalej by si mohol popremýšľať aj nad tým, ako ho spraviť ešte lepším. V prvom rade, ešte predtým, ako ho začneš písať, zamysli sa, ktoré informácie z tvojej minulosti a prítomnosti by boli čo najrelevantnejšie k pracovnej pozícii, o ktorú žiadaš.

Hľadáš ďalšie nápady pre vylepšenie tvojho motivačného listu? Prečítaj si náš celý článok.

Hodnotenie

Ako sa píše motivačný list?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma