Ako zosúladiť súkromný život so svojím zamestnaním?

Ako zosúladiť súkromný život so svojím zamestnaním?

Nájdite rovnováhu a hranice medzi svojim súkromným a kariérnym životom

19.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Zdá sa vám, že hranice medzi vaším súkromým a prácou sú už dávno zotreté? Neviete nájsť vnútorný pokoj ani po tom, čo ste už prácu odložili a chcete spať? Neustála práca či workoholizmus vie pekne zamiešať karty v živote i zdraví jedinca. 

 

Jednak spôsobuje hlavne únavu a vyčerpanie. Spánok a oddych sú veľmi dôležité. Ak ich nemáme dostatok, myseľ sa oslabuje, nefunguje už tak výkonne ako ste možno boli zvyknutý predtým

 

Nedostatok relaxu môže viesť až k zničeniu si zdravia. Keďže sa v práci musia neustále riešiť nejaké problémy a zapeklité úlohy, máme stres a úzkosti, vedie to potom k oslabéniu imunity. 

 

Čo sa však stáva neposledným problémom v živote workoholika je to, že postupne prichádza o všetkých blízkych. Kvôli veľkému množstvu práce sa nezúčastňuje rodinných stretnutí a dôležitých momentov so svojimi priateľmi a blízkymi.

 

Čo robiť, aby si v svojom živote dosiahol balans medzi súkromím a zamestnaním?

 

Buď pánom svojho času

Práca vie vo veľkom zasahovať do súkromného života v prípade, že nemáš poriadne usporiadaný čas dňa. Aby si to dosiahol, stačí ti diár alebo kalendár. Podstatné je, aby si ich mal neustále poruke. Do nich si zapisuj čas a úlohu, ktorú za deň máš stihnúť. Neodporúča sa diár na jeden deň kompletne prepchať. Ak ti výjde nejaký čas nazvyš jednoducho si radšej odpočiň. 

 

Nauč sa povedať “nie”

Byť asertívny neznamená byť agresívny, arogantný alebo neslušný. Vyjadruješ jednoducho svoj postoj. Povedať nie sa vypláca najmä v náročných situáciách. Ak máš už práce nad hlavu, nemal by si prijímať ďalšie zadania alebo popritom pomáhať svojim kolegom. Sústreď sa na priority.

 

Musíš oddychovať 

Jednou z najväčších negatív modernej doby je to, že sme non-stop pripojený na internet a moderné technológie nám poskytujú niesť si prácu i domov. O to horšie je to, ak vaša práca je založená na princípe home-officu. Odrazu sa týmto kompletne búra hranica medzi súkromím a prácou. Síce môžeš pracovať neustále, nerob to. Potrebuješ oddych. Keď raz svoj počítač vypneš, už ho druhýkrát nezapínaj a nekontroluj stále dookola maily a notifikácie. Aj zajtra je deň. 

 

Pomoc niekomu inému nám prospieva

Skúšali ste už dobrovoľníctvo? Ak nie, tak vám oznamujeme, že je to skvelý spôsob, ako ulahodiť svojmu vnútru a srdiečku. Pomoc tým, ktorí to naozaj potrebujú nás robí šťastnými a hlavne dáva nám zmysel. Práca nie je jediný zmysel života a občas je dobré ho hľadať i niekde inde. 

 

Rob to, čo robíš rád

Nezabudni do svojho diára zahrnúť i oddych. Ako sme spomínali, je potrebné sa občas zrelaxovať a prísť na nové myšlienky. Oddýchnutá myseľ pracuje isto efektívnejšie a rýchlejšie, než tá znavená. Venuj sa svojmu hobby, milvoaným osobám a rodine. 

 

Hodnotenie

Ako zosúladiť súkromný život so svojím zamestnaním?
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma