Ktoré témy by sa na pohovoroch nemali rozoberať?

Ktoré témy by sa na pohovoroch nemali rozoberať?

Vyvarujte sa nasledovným témam na pohovor, môžete mať z nich problém

11.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Každý pracovný pohovor má svoje pravidlá, ale to najdôležitejšie je, že na súkromie uchádzača, alebo druhej strany by ste sa nikdy nemali pýtať. 

Pohovor je hlavné profesionálny rozhovor o posúdení schopností uchádzača o vykonávaní práce a súkromie by o ňom nemalo rozhodovať. Toto sú otázky, ktorým by ste sa na pracovnom pohovore mali vyvarovať:

 

Koľko máte rokov?

Všeobecným a navyše známym pravidlom etitekty slušného správania je, že by ste sa nikdy nemali pýtať na vek. Nielen, že je to neslušné, je to hlavne vec, ktorá by o prijatí do zamestnania nemala rozhodovať. Pokiaľ ste zvedavý na vek uchádzača, máte jeho životopis, v ktorom by mal byť uvedený dátum narodenia.

 

Odkiaľ pochádzate?

Opýtať sa na to, z ktorého mesta uchádzač pochádza nie je nič zlé, avšak otázky orientujúce sa na rasu alebo pôvod nie sú dobrá voľba. Možno to nie je práve vec, ktorá by mala charakterizovať vášho uchádzača, ani ho nijakým spôsobom medzi ostatnými diskriminovať.

 

Ste vo vzťahu a máte deti? Aká je vaša sexuálna orientácia?

Všetko sú to veľmi súkromné súkromné otázky, ktoré na pohovor nepatria. Osoba, ktorá vykonáva pohovor, by sa mala zamerať na podstatnejšie veci, ako sú schopnosti, skúsenosti, vzdelanie a vedomosti uchádzača a ostatné veci odsunúť na bok.

 

Máte nejaké zdravotné problémy alebo postihnutie?

Nie všetky práce sú fyzicky náročné, avšak niektoré si vyžadujú kompletné fyzické zdravie. Personalista však nie je doktor a preto, ak ide o prácu, ktorá bude potrebovať kompletné zdravie, je nutné uchádzača poslať k lekárovi, ktorý ho odborne prehliadne a posúdi, či sa na prácu hodí. 

 

Aké náboženstvo vyznávate? 

Vierovyznanie je taktiež vec, ktorú človek môže riešiť jedine v súkromí. Na pracovnom pohovore by sa otázka náboženstva nemala vyťahovať.

 

Zmienené otázky sa na pracovný pohovor nehodia, ale nie len preto lebo ide o zbytočné vŕtanie sa v súkromní uchádzača, môžete mať z nich riadne problémy. Po neprijatí uchádzača, ktorého ste zahrnuli týmito otázkami, môžete čakať nedorozumenie ohľadom kultúry vaše firmy a vášmu postoju voči diverzite. Síce ste otázky nemuseli myslieť zle, môžu vyznieť diskriminačne.

 

Hodnotenie

Ktoré témy by sa na pohovoroch nemali rozoberať?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma