Nielen fyzické ochorenia je treba riešiť, pokiaľ vás začne trápiť psychicka a cítite, že nie ste vo svojej koži je čas to riešiť. Najmenej, čo môžete urobiť pre svoje psychické zdravie je oddychnúť si a venovať sa sebe.
Kedy je čas dať di pauzu a odpočinúť si
Ste v neustálom napätí
Cítite sa vyčerpaný
Máte rozhodený jedálniček
Nepravidelný spánok a nespavosť
Častejšie ste chorý
Neviete sa sústrediť na bežné veci
Negatívne myšlienky
Uzatvárate sa pred okolím
Izolujete sa
Neustály stres
Psychická nepohoda sa môže u každého prejavovať inak a môže mať viacero príznakov. Potrebné je však situáciu riešiť a uvedomiť si, že aj na psychickom zdraví záleží. Následky nespokojnosti v práci, neustále stresu, všeliakých povinností v škole aj práci môžu viesť až ku chronickým stavom.
Burnout
Syndróm vyhorenia je často spomínanou témou v rámci nespokojnosti v práci. Dostavuje sa vtedy, keď je človek priveľmi zaťažený, je v stálom strese, nosí si prácu domov a nevie oddeliť svoj osobný život od kariérneho.
Sprevádzajú ho pocity stresu, vyčerpania, demotivácie, podráždenie, prípadne aj nespavosť, strata chuti do jedla a pod. Má mnoho príznakov.
Pokiaľ sa problém nerieši je možné, že sa prejaví depresia, úzkostné stavy, prípadne aj insomnia.
Boreout
Je chronický stav neustáleho unudenia. Samozrejme, v práci sa občas každý nudí, ale pri tomto stave ide o pocit úplneho poddania. Prichádza vtedy, keď sa človek v práci cíti nenaplnený, že jeho potenciál je prehliadaný, nemá sa kam posúvať a potom stráca motiváciu, disciplínu a celkové potešenie z odrobenej práce.
Spoznáva sa o niečo ťažke ako burnout, ale môže mať rovnaké následky: depresia, úzkosť, strata chuti do života celkovo.
Každý si potrebuje niekedy oddýchnuť, premyslieť svoj ďalší krok, znovuobjaviť svoj talent, kreativitu a chuť do práce, ktorú má. Niekedy ide iba o zmenu režimu, vybalansovať svoj súkromný život s pracovným a inokedy je vhodné zmeniť zamestnanie úplne.
Myslite občas aj na seba, urobte prácu, ktorú máte a potom sa venujte prioritne sebe a svojmu oddychu.