​​Základné pravidlá etikety stolovania, ktoré by mal každý pozna

​​Základné pravidlá etikety stolovania, ktoré by mal každý pozna

Naučte sa správne stolovať a urobte dojem na návšteve aj obchodnom jednaní.

04.12.2022 | PoctiveSEO.sk | massivo.cz

Pravidlá etikety sú aj v dnešnej dobe dôležitou súčasťou vzdelania a vyvíjali sa po stáročia. Či už ste boli pozvaní na večeru alebo sa chystáte najesť do reštaurácie, oprášiť si etiketu stolovania je dobrý spôsob, ako sa pripraviť. Správanie pri stole môže zanechať skvelý dojem na vašich hostí či obsluhu a zároveň sa každý bude pri jedle cítiť pohodlne. Zostavili sme pre vás niekoľko základných tipov na stravovanie za stolom, ktoré by ste mali mať na pamäti. 

 

Naučte sa základy správania pri stole

Spôsoby stolovania sú dôležité v profesionálnych aj spoločenských situáciách, preto je dobré poznať niektoré základy. Aj keď sa stolovanie stalo neformálnejším, stále nie je prijateľné rozprávať s plnými ústami jedla, gestikulovať rukami pri jedálenskom stole alebo zasahovať do jedla iných hostí. Je dôležité dodržiavať určité pravidlá správania v každom prostredí. Tu je niekoľko základných pravidiel etikety stolovania, ktoré by ste mali dodržiavať:

 

1. Predtým, ako si sadnete, umyte si ruky

Uistite sa, že máte čisté ruky predtým, ako sa pustíte do jedenia. Niektoré luxusnejšie reštaurácie vám dokonca prinesú misku s vodou, do ktorej si môžete namočiť ruky. 

 

2. Prepnite telefón do tichého režimu

Nikto nechce byť vyrušovaný zvoniacim telefónom. Predtým, ako pôjdete k stolu, prepnite telefón do tichého režimu a schovajte ho do vrecka alebo kabelky. Ak dostanete dôležitý telefonát, ospravedlňte sa, aby ste ho vybavili, ale nerušili ostatných hostí. Počas jedenia sa snažte držať telefón mimo stola. 

 

3. Položte si obrúsok na kolená

Obrúsok zachytí akékoľvek jedlo, ktoré vám spadne z vidličky. Rozložte ho a jemne položte na kolená. Počas jedla môžete použiť obrúsok na utieranie rúk alebo úst.

 

4. Nejedzte, kým nezačne jesť hostiteľ

Počkajte, kým hostiteľ začne jesť. Ak jete s rodinou, počkajte, kým nezačne jesť ten, kto jedlo pripravil.

 

5. Držte lakte mimo stola

Položenie lakťov na stôl zaberá veľa miesta a považuje sa to za zlé správanie. Ak nejete alebo ste medzi chodmi, je v poriadku oprieť sa lakťami o stôl. Pravidlo bez lakťov platí len pri používaní príboru.

 

6. Jedzte pomaly a so zatvorenými ústami

Snažte sa nikomu neukazovať svoje jedlo počas žuvania. Ak chcete niečo povedať, prehltnite to, čo máte v ústach, kým prehovoríte. Jedzte jedlo pomaly, aby ste nič nezhltli. To isté platí aj pre pitie: snažte sa popíjať malé dúšky a vyhýbajte sa tomu, aby ste nápoj usŕkali.

 

Zaujímavosť: Aj náhlenie pri jedle a nedokonalé žuvanie môžu prispievať k nežiaducemu naberaniu. Pozerajte sa aj na ďalšie tipy, ako sa prejesť k zdraviu.

 

7. Povedzte „prosím“ a „ďakujem“

Uistite sa, že ste zdvorilí a úctiví ku všetkým okolo vás. Keď ich požiadate, aby vám niečo podali alebo dali viac chleba, pekne poproste a poďakujte. Ak vám jedlo podávajú v reštaurácii, poďakujte sa obsluhujúcim, keď vám prinášajú jedlo.

 

8. Zúčastnite sa rozhovoru

Večera je viac ako len jedlo. Keď budete jesť, nezabudnite sa porozprávať s hosťami okolo vás a pridať sa k téme rozhovoru. Uistite sa však, že jedlo dôkladne prežujete a prehltnete skôr, ako začnete rozprávať, a pozorne počúvajte ľudí okolo seba. Ak nepoznáte ľudí, ktorí sedia vedľa vás, predstavte sa, to by malo stačiť na začiatok konverzácie.

 

9. Zdvihnite svoj príbor, ak vám spadne

V prípade, že vám príbor z nejakého dôvodu spadne na zem, zdvihnite ho. Potom požiadajte o nový. Ak sa nemôžete k nemu dostať, oznámte to čašníkovi alebo hostiteľovi, keď budete žiadať o nový. To isté platí pre váš obrúsok, ak sa dotkne podlahy, požiadajte o výmenu.

 

10. Keď skončíte, položte príbor na tanier

Pokúste sa ho umiestniť do stredu taniera. Ak ste v reštaurácii, čašníkovi tak signalizujete, že ste pripravení na odnesenie taniera. Nádoby môžete len tak položiť vedľa seba.

 

11. Pomôžte vyčistiť stôl na konci jedla

Ak ste na rodinnej večeri, zapojte sa do upratovania. Pomôžte zhromaždiť taniere, obrúsky a šálky a zaneste ich do kuchyne. Môžete sa dokonca ponúknuť umyť riad. Hostiteľ to ocení a možno dostanete pozvánku na ďalšiu večeru.

 

Vždy pozdravte svojho hostiteľa a ostatných hostí

Aj keď nemusíte byť formálni, mali by ste vedieť, ako správne pozdraviť hostiteľa a iných hostí. Keď prídete k jedálenskému stolu, potraste si rukou s osobou, ktorá vás pozvala (hostiteľom) a ostatnými. Predstavte sa každému, koho nepoznáte. Počkajte, kým sa váš hostiteľ posadí a potom sa posaďte vy.

 

Objednávanie

Najmä pri podnikaní si musíte dobre premyslieť, čo budete jesť. Vašim priateľom nemusí prekážať, ak sa zahryznete do hamburgera, ale toto ťažké a mastné jedlo nie je tou najlepšou voľbou na pracovné menu. 

 

Vezmite si príklad od svojho hostiteľa. Ak si objedná niečo ľahké, hľadajte radšej tiež niečo ľahké, ako napríklad polievku a šalát namiesto lahôdkového sendviča. Ak si váš hostiteľ objedná niečo ťažké, napríklad pečené kura, môžete urobiť to isté. Ak máte problémy s rozhodovaním, opýtajte sa čašníka na niekoľko položiek v ponuke.

 

Tip: Viete, na aké jedlo si dať pozor pri vysokom krvnom tlaku a ako si vybrať správne?

 

Udržiavanie príjemného rozhovoru

Pri každom jedle by ste sa mali podieľať na príjemnom rozhovore. Ak je to veľký stôl, radšej sa porozprávajte s ľuďmi na oboch stranách, než aby ste kričali na niekoho pri opačnej strane stola. Treba sa však vyhýbať príliš kontroverzným témam.

 

Platenie

Pri stolovaní s priateľmi si môžete rozdeliť šek alebo zaplatiť iba za položky, ktoré ste si objednali. Keď sa zúčastníte pracovného jedla, obchodná etiketa vyžaduje, aby hostiteľ zakryl kartu.

 

Iný kraj, iný mrav

Ak cestujete do zahraničia, skontrolujte si zvyky, ktoré platia pre oblasť vašej destinácie. Zvyky, ktoré môžu byť v západných krajinách zavrhnuté, ako napríklad grganie, môžu byť normálne v iných kultúrach. Napríklad Briti majú tendenciu nemiešať pracovný a osobný život, takže kladenie osobných otázok pri obchodnom jedle môže vytvoriť nepríjemnú atmosféru.

 

Riešenie hrubých otázok

Každý musí občas čeliť neslušnej otázke. Zámery ľudí sa však môžu líšiť. Niektorí ľudia kladú neslušné otázky, pretože chcú vidieť vašu reakciu, iní sa pýtajú, pretože si možno ani neuvedomujú, že tie otázky nie sú vhodné. Dobra taktika je odpovedať s humorom.

 

Naučte deti správnemu stolovaniu

Či už jete doma, stolujete vonku alebo večeráte s priateľmi, dobré správanie detí pri stole je taktiež dôležitou súčasťou každého stolovania. Keď naučíte svoje dieťa správnej etikete pri jedle, dávate mu zároveň dôležité nástroje sociálnej interakcie, ktoré mu budú slúžiť po zvyšok života.

 

Spôsoby stolovania pre malé deti

Každé jedlo môže slúžiť ako príležitosť pre deti naučiť sa, ako správne dodržiavať etiketu. Od správneho používania príboru až po čakanie, aj malé deti sa môžu naučiť, ako byť úctivé a praktizovať správanie pri stole. Buďte trpezliví, ale dôslední vo svojich inštrukciách a vaše deti sa tak lepšie naučia. Tu je niekoľko základných vecí, ktoré môžete začať učiť deti do 5 rokov:

 

– Naučte deti umyť si ruky pred jedlom. Nielenže to preukazuje úctu k osobe, ktorá jedlo pripravila, k ostatným pri jedálenskom stole, ale je to aj dôležitý zdravý hygienický návyk.

 

– Naučte svoje dieťa, že by nemalo začať jesť, kým sa všetci neposadia a obslúžia sa. Začať jesť skôr, ako si všetci sadnú, je neúctivé. Večera je na to, aby ste si ju užili spolu. 

 

– Žuvanie so zatvorenými ústami a nerozprávanie, keď máte plné ústa, sú dve základné pravidlá slušného správania pri stole. Jemne to svojmu dieťaťu pripomeňte, ak zabudne.

 

– Naučte svoje dieťa jesť malé sústa a nikdy nezhltnúť jedlo naraz.

 

– Mali by tiež vedieť poďakovať osobe, ktorá jedlo pripravila, a každému, kto ich obsluhuje.

 

– Až na niekoľko výnimiek by ste deti nemali podporovať jesť rukami. Namiesto toho im ukážte, ako správne držať vidličku.

 

– Je v poriadku, ak povedia „nie, ďakujem“. Aj keď ich môžete požiadať, aby vyskúšali nové jedlá, nenúťte ich, aby si vyčistili taniere.

 

Pri nástupe do školy by už mali samé dokázať prestrieť stôl, používať servítku, nevykladať si lakte na stôl či po dojedení správne uložiť príbor. Všetko však závisí aj na čase, ktorý im v tomto smere venujete a príklade, aký im v rodine dáte.

 

Inšpirácia: Prečítajte si tipy na zdravé stravovanie pre celú rodinu a učte sa stolovať zdravo.

 

Spôsoby stolovania pre väčšie deti

S každým pribúdajúcim rokom budú mať deti väčšiu kontrolu nad svojím správaním, získajú viac zručností a rozvinú väčšie sociálne povedomie – to všetko im môže pomôcť v správaní sa pri stole. Keď majú deti 6 rokov a viac, môžete ich naučiť:

 

– Či už doma alebo u niekoho iného, ​​povzbudzujte svoje deti, aby sa vždy spýtali dospelých, či môžu pomôcť urobiť čokoľvek, aby pomohli s chystaním jedla.

 

– Čas jedla nie je len o jedení. Ide o spojenie s tými, s ktorými stolujete, a zdieľanie zážitku. To je ťažké, ak je tvár vášho dieťaťa v obrazovke. Naučte ich, že nosiť elektroniku na stôl je neslušné.

 

– Dlhé sedenie pri jedálenskom stole môže byť pre niektoré deti náročné. Aj keď je lepšie, ak vaše dieťa zostane pri stole, kým všetci neskončia, je prijateľné požiadať o povolenie na odchod a dospelí sa zdržiavajú a rozprávajú sa.

 

– Naučte svoje dieťa, že je zodpovedné za tanier, z ktorého jedlo. Zvyšky by mali byť odpratané do koša a ich tanier, riad a šálka by mali byť umiestnené v umývadle alebo na akomkoľvek mieste, ktoré ste určili.

 

– Keď vaše dieťa vstane od stola, malo by zatlačiť stoličku k stolu.

 

Naučiť svoje dieťa základné pravidlá etikety je behom na dlhú trať a niekedy aj ťažkou skúškou trpezlivosti. Avšak, ak uvidíte, ako si vaše dieťa, či už doma alebo v reštaurácii, pomocou slovíčok prosím a ďakujem vypýta obľúbené jedlo, chytí do ruky príbor a samostatne sa naje, budete isto tým najpyšnejším rodičom.

 

No a vy by ste svojim deťom mali ísť samozrejme príkladom. Takže dávajte pozor aj na svoje správanie pri stole. Počas zaujímavej konverzácie sa totiž môže zabudnúť každý a to posledné, čo chcete, je faux pas pred známymi alebo zlý dojem na obchodných partnerov.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Photo by Naim Benjelloun: https://www.pexels.com/photo/silver-cu
Photo by Karolina Grabowska: https://www.pexels.com/photo/a-woma

Hodnotenie

​​Základné pravidlá etikety stolovania, ktoré by mal každý pozna
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma