Čo je prokrastinácia, a ako s ňou bojovať?

Čo je prokrastinácia, a ako s ňou bojovať?

Cítite aj vy, že veci stále viac a viac odkladáte na neskôr? Príde Vám, že často prokrastinujete?

14.06.2023 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

V súčasnosti je to bežný a zložitý problém, s ktorým sa stretávame takmer všetci.

Prokrastinácia sa stáva čoraz obľúbenejšou aktivitou. Spokojne sa venujeme sladkému ničnerobeniu, ktoré nás odvádza od práce a dôležitých povinností. Radi by sme vám predstavili niekoľko praktických rád, ako využiť svoj voľný čas efektívne a najmä, ako neplýtvať ním.

 

Pôvodom prokrastinácie v súčasnosti sú najmä sociálne siete. Dokážeme sa v nich stratiť na niekoľko hodín bez akéhokoľvek ponímania o čase. Pohlcujú nás a odvádzajú od dôležitých povinností.

 

Ako s tým bojovať?

 

Mnohí odborníci tvrdia, že sebakontrola je kľúčová pri riešení prokrastinácie. Odkladanie jednotlivých činností vychádza z pocitu nechuti vykonávať ich, zvyčajne preto, že si ich spájame s negatívnymi emóciami. Môže ísť o prácu, školu a podobne.

 

Začnite veľmi praktickým krokom - zvážte, čo musíte za tento týždeň stihnúť a koľko času na to máte.

Obyčajný denník alebo kalendár vám môže byť veľmi nápomocnýi. Ak máte pred sebou množstvo povinností alebo veľa práce, pripravte sa na ne čo najskôr.

 

Nehovorte si, že úlohy alebo povinnosti ešte počkajú. Čím skôr ich dokončíte, tým viac času budete mať pre seba a na veci, ktoré vás bavia.

Môžete sa viac venovať rodine a spoločným aktivitám. Tráviť viac času so svojím partnerom, priateľmi alebo so svojim domácim miláčikom.

 

Voľný čas, ktorý by ste mohli stráviť ničnerobením, radšej venujte novým záľubám: športu, umeniu, dobrej knihe alebo napríklad vareniu. Skvelým využitím času sú výlety do prírody, ktoré prospejú vášmu fyzickému, ale aj duševnému zdraviu. 

Hodnotenie

Čo je prokrastinácia, a ako s ňou bojovať?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma