Keď  vám kolegovia robia peklo zo života

Keď vám kolegovia robia peklo zo života

Čo je to mobbing a ako na nás vplýva

13.11.2021 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Čo je to mobbing? 

 

Mobbing je intenzívne a dlhodobé útočenie skupinkou na jedného človeka z kolektívu. Prirovnávať ho môžeme k šikanovaniu na základných a stredných školách, ibaže táto šikana sa odohráva v práci. 

Mnoho dospelých ľudí má problém si vôbec priznať, že sa cíti ublížene alebo ohrozene, a nie to ešte vyhľadávať v takejto situácii pomoc. Šikanovanie akéhokoľvek druhu vždy poškodí vzťahy s ľuďmi a už nikdy nevieme komu naozaj dôverovať.

 

 

Aké sú následky mobbingu pre obeť?

Nikomu nie je príjemné byť vyčlenený z kolektívu. Izolácia, ohováranie za chrbtom a dokonca urážky vedia spôsobiť stres, z ktorého neskôr pramení i bolesť hlavy.

 

Okrem iným symptómov je tu aj nesústredenosť alebo zabúdanie, a vtedy sa práca veľmi ťažko vykonáva. Frustrácia zo situácie môže napokon vyvrcholiť až v depresii a úzkostiach. Toto psychické trápenie nemusia všetci obstáť, hlavne ak nie je iná možnosť ako v práci ostať. 

 

 

Ako sa so šikanovaním v práci vyrovnať a riešiť ho?

Je dobré si nájsť v kolektíve alebo v nadriadených niekoho, kto je ochotný sa s vami porozprávať otvorene a komu dôverujete. Povedzte o svojom trápení a druhá strana vám dá svoj názor alebo riešenie. Vďaka tomu, môžete zistiť, kde je chyba a v neposlednom rade vám ponúkne i utvrdenie o tom, že to nie je vaša chyba. 

 

Samostatne sa môžete pozhovárať i s ľuďmi, s ktorými máte problém. Môžete im povedať, čo vám vadí a čo vám nie je príjemné. Niekedy ľudia nevedia, ako veľmi vedia druhých zraniť. 

Pokiaľ sa šikana naďalej objavuje a dokonca sa zhoršuje, môžete sa obrátiť na autoritu. To znamená, že sa môžete posťažovať šéfovi alebo podať sťažnosť na personálnom oddelení. 

 

V poslednom rade vám ostáva si veriť. Riešiť šikanu na pracovisku je veľmi citlivá záležitosť, pretože nemôžete vedieť, ako to celé dopadne a je tu možnosť, že spravodlivosť nie vždy padne na úrodnú pôdu. 

 

Hodnotenie

Keď vám kolegovia robia peklo zo života
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma