Motorové oleje - čo by ste o nich mali vedieť?

Motorové oleje - čo by ste o nich mali vedieť?

Akú úlohu zohráva motorový olej, na čo dbať pri výbere a kedy ho doplniť?

23.11.2022 | PoctiveSEO.sk | autodielygafa.sk

Kvalitný motorový olej predlžuje životnosť motora a zároveň pomáha znížiť aj náklady na jeho budúcu údržbu a servis. Akú úlohu zohráva motorový olej, na čo dbať pri výbere a kedy ho doplniť?

 

Výber správneho oleja pre vaše auto

Prvým krokom pri výbere správneho motorového oleja je poznať značku a model vášho vozidla. Preto sa pri výbere motorového oleja riaďte jeho pokynmi. Špecifikáciu motorového oleja pre vaše auto nájdete buď v návode či príručke na obsluhu vozidla alebo v servisnej knižke. Tu je niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere kvalitného motorového oleja:

 

Viskozita

Pri porovnávaní produktov motorového oleja si môžete na obale všimnúť mätúce kódy s číslami a písmenami. Tieto označujú stupeň viskozity, čo je miera odporu oleja voči prietoku. Čím je nižšia, tým je olej tekutejší. Naopak čím je vyššia, tým je olej hustejší. Viskozita/hustota oleja zásadne ovplyvňuje priebeh mazania. Olej s nižšou viskozitou ľahšie prúdi a lepšie motor maže aj za studena. Husté oleje s vysokou viskozitou sú zvyčajne lepšie pri udržiavaní pevnosti filmu na ochranu motorov pri vyšších teplotách.

 

Druhy motorového oleja

Áno, je ich viac. Opäť sa pozrite do manuálu k autu, kde nájdete informaciek k tomu čo váš motor potrebuje. Zároveň stojí za to pochopiť kľúčové rozdiely medzi plne syntetickými, polosyntetickými a minerálnymi olejmi. Vo všeobecnosti sa minerálne mazivá sa vyrábajú z ropy, syntetické sú získavané umelo.

 

Minerálny olej má relatívne nízku odolnosť voči teplu a oxidácii. To znamená, že motorový olej treba meniť častejšie, čo vás stojí peniaze. Ak je však váš motor starší a vždy používal minerálny olej, pokračovanie v oleji bude stále poskytovať užitočnú ochranu pre váš motor.

 

Plne syntetický olej má vysokú odolnosť voči teplu a oxidácii. S dlhším intervalom výmeny oleja nemusíte tak často navštevovať mechanika. Syntetický olej, ktorý je viac „klzký“, má lepšie vlastnosti proti treniu ako minerálny olej. Vďaka lepšej odozve motora a spotrebe paliva tiež pomáha predĺžiť životnosť motora. To je užitočné najmä vtedy, ak jazdíte v mestskej premávke, pri ktorej dochádza k zastaveniu.

 

Polosyntetické oleje sú zmesou minerálnych a syntetických olejov, ktoré ponúkajú výhody oboch.

 

Certifikácie

Áno, aj motorové oleje potrebujú certifikáciu. Ak sa bližšie pozriete na štítok, nájdete tam aj normy motorového oleja označené rôznymi skratkami, ako sú API alebo ACEA. To znamená, že produkt spĺňa alebo požiadavky stanovené týmito organizáciami. Špecifikácie sú dôležité, pretože označujú výkon a kvalitu oleja.

 

Najpopulárnejšie normy sú API (American Petroleum Institute) a ACEA (Európska asociácia výrobcov automobilov). V prípade ACEA sa špecifikácie značia písmenom + číslo (napr. A2, B2, C3). Písmeno označuje určenie oleja, podľa čísla (1 – 5) spoznáme takzvanú HTHS viskozitu, z ktorej je možné odvodiť, aký je daný olej kvalitný.

 

Príklad:

ACEA E9

Písmeno E – dieselové motory nákladných a úžitkových vozidiel.

Číslo 3 až 9 upravuje výkonnostné a špecifické požiadavky (obsah sulfátového popola, TBN atď.).

 

Špecifikácie

Okrem všeobecných označení motorových olejov ACEA a API existujú aj továrenské označenia. Tie sú zložené z názvu či skratky automobilky (VW, MB, BMW, RN, Porsche, Fiat, Ford a pod.) a číselnej značky. Továrenské označenie nájdete taktiež v príručke auta.

 

Jazdné prostredie

Či už žijete v horúcom alebo chladnom podnebí, mali by ste myslieť na podmienky, ktorým bežne čelíte pri šoférovaní. Rôzne podmienky môžu zaťažovať vaše vozidlo rôznymi spôsobmi. Pri rozhodovaní o tom, aký typ motorového oleja je pre vás ten pravý, je dôležité zvážiť aj podmienky, v ktorých žijete a jazdíte.

 

Prečo je dôležité vybrať si správny motorový olej?

Váš motor sa skladá zo zložitého systému piestov, ventilov, vačkového hriadeľa a ďalších komponentov, ktoré, zjednodušene povedané, premieňajú palivo na pohyb prostredníctvom tisícok riadených výbuchov. Primárnym účelom motorového oleja je mazať všetky pohyblivé časti vo vnútri motora, čím sa znižuje trenie.

 

Bez oleja budú vaše komponenty vystavené predčasnému opotrebovaniu, čo povedie k nákladným opravám. Olej funguje aj ako chladivo, absorbuje teplo z bloku motora, keď prechádza cez jeho komponenty. Postupom času sa na oleji hromadia nečistoty a kovové úlomky, čím sa stráca schopnosť mazať a chladiť motor – to je dôvod, prečo vaše vozidlo potrebuje pravidelné výmeny oleja.

 

 Motorový olej je alfou a omegou a to najmä aj z nasledujúcich dôvodov:

Životnosť vozidla. Olej maže pohyblivé časti motora, aby sa znížilo škodlivé trenie, ktoré znižuje výkon. Jazda s nízkou hladinou oleja môže výrazne znížiť životnosť vášho vozidla.

Lepší výkon vozidla. Čistý olej tiež zabraňuje hromadeniu špiny, ktorá môže v motore upchať úzke olejové kanáliky. Bez dostatočného prietoku oleja sa spotreba paliva vozidla zvyšuje.

 

Chladnejšia teplota. Vo vnútri motora sa počas jazdy môžu jednotlivé komponenty zahrievať až na 315 °C. Keďže tieto diely nie sú chladené chladiacou kvapalinou, bez dostatočného množstva oleja sa rýchlo opotrebujú.

Lepší výkon motora. Keď váš motor pracuje s vyššou účinnosťou, jeho životnosť sa zvyšuje. Bez dostatočného množstva oleja sa mechanické časti opotrebúvajú a korodujú, čo vás môže stáť peniaze na naervis, ako aj váš drahocenný čas.

 

Údržba motorového oleja je viac než len pravidelná výmena oleja. Vaše vozidlo je jednou z najväčších investícií, ktoré počas svojho života urobíte, a jeho správna údržba zaisťuje, že vaše vozidlo bude mať dlhú životnosť s minimálnymi nákladmi na opravy. Výmena oleja patrí medzi najjednoduchšiu a najefektívnejšiu údržbu, ktorú môžete vykonať.

 

Prečítajte si: Tipy na údržbu auta pre ženy

 

Starostlivosť a údržba auta Kedy a ako často meniť olej?

Dĺžku výmenného intervalu vždy stanovuje výrobca konkrétneho vozidla a môže byt' uvedený dvakrát – počtom najazdených kilometrov alebo časovým obdobím. Olej by ste mali meniť v momente, keď sa jedna z týchto hraníc priblíži. Typický interval je 1 rok/15 000 km. Pokiaľ jazdíte veľa a ročne najazdíte napríklad viac ako 30 000 km, potrebujete olej meniť každých 6 mesiacov – ideálne vždy pred zimou a letom. Ak jazdíte naopak skôr striedmo, výmena oleja v aute je ideálna vždy po roku.

 

Výmena motorového oleja, aj jeho pravidelné dolievanie, patrí k povinným úkonom, bez ktorých sa nezaobíde žiadne auto. Neodporúčame vám spoliehať sa iba na to, až vám výmenu oleja pripomenie palubná obrazovka. 

 

Ako vymeniť olej v motore?

Výmena oleja v aute svojpomocne nie je nič, čo by vás malo vydesiť. Vo všeobecnosti ide iba o vypustenie starého oleja a doliatie nového oleja a výmenu olejového filtra, ktorá si môže vyžadovať trochu zručnosti. Oplatí sa prepláchnuť aj olejovú vaňu malým množstvom nového oleja. Ak sa však na to necítite, odporúčame prenechať výmenu oleja autoservisu.

 

Cena výmeny oleja

Ak je pre vás výmena oleja v aute hračka a rozhodnete sa ju vykonať sami, ušetríte za prácu v autoservise. Väčšina 5 l balení motorového oleja sa pohybuje v rozmedzí 20-80 eur. Rozdiely v cene robí typ oleja, jeho viskozita, výkonnostná trieda a v samozrejme aj kvalita spojená s daným výrobcom.

 

Ak sa rozhodnete nechať olej vymeniť v servise, počítajte, že vás práca mechanika vyjde na 30-60 eur. A navyše nemáte možnosť ovplyvniť cenu oleja. Zaplatíte to, čo vám v servis naúčtujú.

 

Návod ako doplniť olej do auta

Bezpečnosť musí byť prioritou pri vykonávaní akéhokoľvek typu údržby vozidla. Vždy používajte ochranné pomôcky, aby ste predišli zraneniam a aj pri používaní ručného náradia buďte vždy opatrní.

 

Olej doplníte do motora nalievacím otvorom (obvykle označený znakom olejničky) na úroveň maxima na olejovej odmerke. Nikdy nie viac.

Olej na doliatie vyberte podľa rovnakých parametrov a zásad ako pri výmene.

Ak je to možné, použite pri doplňovaní oleja rovnaký typ, aký je aktuálne naplnený v motore.

 

Tip: Viete aká podlaha v garáži vám uľahčí údržbu vášho auta?

 

Ako už možno viete povedať, výber správneho motorového oleja je oveľa komplikovanejší ako chytiť prvú nádobu, ktorú uvidíte na poličke v obchode s autodielmi. 

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Hodnotenie

Motorové oleje - čo by ste o nich mali vedieť?
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma