Životopis je jeden z najdôležitejších dokumentov pri hľadaní práce. Ide o prvý kontakt so zamestnávateľom, takže musí byť informatívny, stručný a čo najlepšie odprezentovať silné stránky a zručnosti.
Zručnosti a silné stránky
Každý zamestnávateľ je zvedavý, čím môžete do fungovania ich spoločnosti prispieť a v čom naozaj vynikáte. Preto by sa kolónky Zručnosti a Silné stránky nemali v nijakom životopise vynechávať.
Soft skills sú mäkké zručnosti a väčšinou sa zapisujú v životopise ako silné stránky. Je to napríklad:
- Empatia
- Kritické myslenie
- Analytické myslenie
- Spoľahlivosť
- Kreativita a pod.
Hard skills sa bežne zapisujú pod zručnosti, dajú sa naučiť, sú merateľné a jednoducho ťa z nich zamestnávateľ môže preskúšať. Sú to napríklad:
- Programovacie jazyky
- Grafické jazyky
- Maľovanie
- Strojopis
- Analýza dát a pod.
Zručnosti, ktoré do životopisu nepatria
Zručnosti, ktoré sa nehodia k práci, o ktorú sa zaujímaš
V prvom rade si dôkladne prečítaj pracovný inzerát a v ňom požiadavky na zamestnanca. Zamestnávateľ väčšinou napíše, čo presne čakáva. Následne si zapíš svoje silné stránky a zručnosti a vyber do životopisu iba tie, ktoré sa k danej pozícií hodia. Je zbytočné životopis prepĺňať informáciami a kaziť tak celkový dojem.
Zručnosti, ktoré neovládaš
Niekedy sú ľudia príliš zúfalí a snažia sa za každú cenu zaujať. V životopise by sa ale klamať nemalo, zbytočne si tým narobíš problémy. Zamestnávateľ si tvoje zručnosti dokáže overiť ihneď na pohovore alebo neskôr na pracovisku. Vyhni sa problémom a zapíš do životopisu iba tie vlastnosti a zručnosti, ktoré naozaj ovládaš.
Do každej práce by sa mal posielať unikátny životopis. Zamestnávateľ nemusí zaujímať celá história tvojich zamestnaní, skôr sa bude pýtať na to, v čom vynikáš a aké máš skúsenosti a prax v odvetví, v ktorom sa orientuje ponúkaná práca.
Políčka Zručnosti a Silné stránky sú v životopise veľmi dôležité sekcie, ktoré by si nemal vynechávať a veľmi pozorne doplniť.