Vynikni na pracovnom pohovore

Vynikni na pracovnom pohovore

Ako sa prichystať na pracovný pohovor?

15.11.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Odoslanie životopisu je prvá fáza v hľadaní práce. Ak zamestnávateľa tvoj životopis zaujal, si na dobrej ceste a pozval ťa na pohovor. Na pracovný pohovor sa pripraviť dá a tu je niekoľko rád, ako: 

 

Zanechaj dobrý prvý dojem 

Pracovný pohovor nie je iba o tebe, je o spoznávaní sa navzájom. Na to, aby si boli ľudia sympatický je potrebné urobiť niekoľko vecí. V prvom rade nezabudni meno človeka, s ktorým sa ideš stretnúť. Pri prvom stretnutí sa očakáva podanie ruky, ktoré by malo byť sebavedomé, ale nie príliš pevné. Nezabudni sa usmievať, ľudia to majú radi, jemným usmievaním nikdy nič nepokaziš. 

Zamestnávateľom nikdy nejde iba o to zamestnať človeka, ktorý je najviac kvalifikovaný. Mal by to byť niekto s kým sa cítia dobre, dá sa ním bez problémov komunikovať a zapadal by do už existujúceho tímu. 

 

Priprav si otázky

Ako sme napísali v prvom odstavci, pohovor by mal pozostávať z dialógu, nie monológu. Zamestnávateľ bude mať na teba pripravených viacero otázok, nemusia sa však  nutne týkať iba kariéry a pracovných skúseností. Rovnako tak môžeš urobiť aj ty. Buď pripravený na toho, s kým sa ideš stretnúť, môžeš si prezrieť jeho sociálne siete, zistiť pozíciu, v ktorej pracuje a aké sú jeho úspechy. Napokon si naplánuj niekoľko otázok, na ktoré by si sa chcel spýtať a aby si preukázal svoj záujem. Otázky však voľ na základe profesionálnych úspechov, otáky na osobný život nemajú na pohovore čo hľadať. 

 

Spíš si svoje silné stránky 

Aby si mohol zamestnávateľovi ukázať, že si ten pravý ponúkni mu zoznam svojich silných stránok. Zo svojej histórie pracovných skúseností povyberaj buď zručnosti, alebo momenty, kedy si vynikol. Nehanbi sa pochváliť a povedať v čom si naozaj dobrý. Zamestnávateľ potrebuje vedieť niečo viac o tebe a hlavne si na teba vytvoriť dobrý názor. 

 

Možno náročnejšou otázkou môžu byť slabé stránky. Na pracovnom pohovore nechce nikto vyznieť, ako niekto nekompetentný, ale sme ľudia a občas sa neželané veci stávajú. Ak sa ťa zamestnávateľ opýta, aké sú tvoje slabé stránky, buď úprimný. Dá sa z toho vyťažiť príbeh o tvojom sebarozvoji a ako sa snažíš minimalizovať neželané situácie. Zamestnávateľ týmto spôsobom uvidí, či si schopný sebareflexie a či vieš naprávať chyby.

 

 

Ak sa stále necítiš dobre pripravený na pracovný pohovor, môžeš navštíviť Simulátor pracovného pohovoru. Vyber si pozíciu, na ktorú sa hlásiš, odpovedaj najlepšiie ako vieš a uvidíš, aké budú výsledky. 

Hodnotenie

Vynikni na pracovnom pohovore
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma