Poznáte arašidové maslo prémiovej kvality od Big Boy?

Poznáte arašidové maslo prémiovej kvality od Big Boy?

Arašidové maslo od Big Boy letom svetom

17.03.2023 | PoctiveSEO.sk | fitness007.cz

Arašidové maslo nie je v súčasnej dobe žiadna novinka. Jedná sa o skvelú pochúťku, ktorá prišla z Ameriky a dnes už ovládla takmer celý svet. O arašidovom masle sa dlhšiu dobu hovorilo zdržanlivo a bolo pre fitness či kulturistický svet jedným veľkým tabu, práve pre jeho relatívne vysoké množstvo tuku. Je stále arašidové maslo vnímané ako istý druh maškrty, alebo je už dnes považované za výborný a zdravý doplnok stravy? 

 

Čo je vlastne arašidové maslo? 

Arašidové maslo je možné chápať ako pastu vyrobenú z pražených arašidov, ktoré sú zvyčajne mleté do hladkej prípadne krehkej konzistencie. Častokrát je táto pasta využívaná ako náhrada za klasické maslo alebo džem, a je tak vhodná ako náplň do sendvičov alebo aj ako prísada do sladkých či slaných receptov. 

 

História arašidového masla

Začiatky výroby arašidového masla siahajú do dávnej minulosti a jeho pôvod sa datuje do starovekého Peru a Mexika, kde sa arašidy pestovali už pred viac ako 3 500 rokmi. Každopádne, tzv. moderná forma arašidového masla sa začala postupne vyvíjať až v 19. storočí v USA.

 

V roku 1985, lekár a výrobca zdravej výživy Dr. John Harvey Kellogg patentoval proces výroby arašidového masla. O pár rokov neskôr, v roku 1903, bol vyvinutý vôbec prvý stroj určený výlučne na výrobu arašidového masla a dokázal vyrobiť približne 170 kg masla za hodinu. 

 

Zaujímavosťou je aj fakt, že práve arašidové maslo sa stalo veľmi obľúbenou stravou v čase druhej svetovej vojny. Bolo to zapríčinené hlavne tým, že bolo v tom čase ľahko dostupné, lacné a poskytovalo dôležité živiny. Je teda možné tvrdiť, že od tej doby sa arašidové maslo stalo trvalou súčasťou amerického stravovania a dnes sa vyrába a konzumuje po celom svete.

 

Spoločnosť Big Boy a arašidové maslá

Big Boy ako česká firma je známa svojou výrobou, prípravou a následným predajom arašidových a orechových masiel, balených orechov, lyofilizovaného ovocia a rôznych proteinových tyčiniek. Spoločnosť je typická využívaním tých najkvalitnejších surovín, aké sú na trhu dostať, a odlišuje sa predovšetkým používaním pražených plodov bez pridávania oleja, čokoládou s vysokým obsahom kakaového masla a ďalšími rôznymi surovinami s certifikáciou fairtrade.

 

Jeden z najpredávanejších sortimentov na e-shope firmy Big Boy sú práve arašidové maslá, resp. krémy. 

 

Také arašidové maslo Big Boy je možné zakúpiť v rôznych druhoch. Zákazníkmi považované za najobľúbenejšie sú napríklad arašidové maslá Big RAFAEL, ktoré sa vyznačujú svojím jemným mandlovo-kokosovým krémom. Ďalšími dosť preferovanými krémami sú Big Boy vaječňák, perníkové latté či slaný karamel.

 

Pri zakúpení týchto druhov arašidových masiel je nutné, aby sa skladovali v suchu a neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. 

 

Využitie arašidového masla 

Vďaka vysokému obsahu bielkovín, zdravých tukov a vlákniny, vyniká arašidové maslo svojou všestrannosťou. Môže byť tak ľahko použiteľné v mnohých receptoch, alebo si ho jednoducho natriete na chlieb či palacinky. 

 

Tu je niekoľko populárnych spôsobov, ako môžete použiť arašidové maslo: 

 

– Ako náplň do sendvičov: arašidové maslo sa svojou príchuťou veľmi hodí do sendvičov a burgerov. Ďalej je ho možné kombinovať s marmeládou, banánom alebo čokoládou, pre ešte lepšiu chuť. 

 

– Dobrá prísada do omáčok a marinád: využitie nájde aj pri príprave sladkých či pikantných omáčok.

 

– Vhodné aj do dezertov: arašidové maslo sa hodí aj do dezertov, ako napríklad muffiny, sušienky či arašidové koláčiky.

 

– Ako zložka do smoothies a milkshakes: na zvýšenie ich nutričnej hodnoty a zlepšenie chuti.

 

– Skvelá prísada do šalátov: pri kombinácii arašidového masla s olejom a sójovou omáčkou sa skvele hodí aj do šalátov a vytvorí tak dokonalý dresing. 

 

Arašidové maslo ako doplnok pre športovcov

Jedným z vhodných doplnkov stravy pre športovcov je práve arašidové maslo, a to najmä vďaka jeho vysokému obsahu bielkovín, zdravých tukov a vlákniny. Bielkoviny, ako je už všeobecne známe, pomáhajú pri regeneracii svalov po fyzickom tréningu a samozrejme pomáhajú pri budovaní svalovej hmoty. 

 

Zaujímavosť: Poznáte pojem bielkovinová diéta a na čo si pri nej dať pozor?

 

Čo sa týka zdravých tukov, tak tie pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a snažia sa udržiavať srdce a celý cievny systém v dobrej kondícií. Vláknina v arašidovom masle naopak prispieva k zdravému tráviacemu systému a slúži na stály príjem energie do tela. 

 

Mimo iného arašidové maslo obsahuje aj rôzne vitamíny a minerály, čo len prispieva k ešte väčšej obľube u športovcov. Spomedzi vitamínov sem môžeme zaradiť napríklad  vitamín E, B3, B6 a ďalej minerály horčík, draslík a zinok. 

 

Pri zvažovaní nad výberom toho správneho arašidového masla je u športovcov potrebné aby sa snažili vyhnúť takým formám masla, ktoré obsahujú pridaný cukor a soľ, a radšej sa rozhodnúť pre organické, neochutené a nesladené verzie. 

 

Aké množstvo konzumácie arašidového masla je zdravé? 

Odporúčané množstvo tejto pochutiny je rozdielne, a to v závislosti od individuálnych potrieb či zdravotnému štýlu. Ako aj u iných potravinách, tak aj tu všeobecne platí, že arašidové maslo môže byť zdravou súčasťou stravy, ak sa konzumuje v primeranom množstve. 

 

U dospelých ľudí je odporúčaná dávka približne 2 lyžice arašidového masla denne, čo by malo v prepočte predstavovať cca 30 gramov. Aj napriek už spomínaným výživovým hodnotám (bielkoviny, zdravé tuky atd), je potrebné mať na pamäti, že tento typ masla obsahuje veľa kalórií a pri jeho konzumácií je dôležité si sledovať celkový príjem kalorií denne. 

 

Arašidové maslo sa samozrejme nedoporučuje konzumovať ľuďom, ktorí sú alergickí na arašidy. S konzumáciou arašidového masla je to podobné aj v prípade, že človek má isté zdravotné problémy, alebo je vo fáze pripravovanej diety. Za týchto okolností je najlepšie sa poradiť s lekárom, poprípade odborníkom na výživu, aby bolo stanovené správne množstvo konzumácie arašidového masla. 

 

To isté platí aj pre užívanie rôznych doplnkov stravy, akými sú rôzne tablety či kapsule obsahujúce vysoké množstvo vitamínov/minerálov, alebo u športovcov proteíny, kreatíny, BCAA, gainery, aminokyseliny a pod.

 

V tejto súvislosti netreba zabúdať na to, aby strava ostala pestrá, vyvážená a hlavne prirodzená. A dajte si pozor pri dopĺňaní živín s výživovými doplnkami vs potravinami, pretože naše zdravie je to najdôležitejšie čo máme. Doplnky výživy sú dnes dosť populárne a široko dostupné a môžu sa zdať ako jednoduchý spôsob, ako si zaistiť ten správny príjem živín. 

 

Avšak častokrát sú potraviny lepším zdrojom živín ako doplnky výživy. Hlavnou výhodou konzumácie potravín oproti doplnkom výživy je to, že potraviny poskytujú všetky živiny v ich prirodzenom stave. 

 

Typy arašidových masiel

V súčasnosti existuje veľké množstvo druhov arašidových masiel a záleží to ako na spôsobe prípravy, tak aj na prídavkoch a použitých arašidových zrnách. 

 

Medzi najbežnejšie arašidové masla patria: 

 

– Pražené arašidové maslo: už z názvu môže byť zrejmé, že sa jedná o taký druh arašidového masla, kde boli arašidy pred výrobou pražené. Význam praženia spočíva hlavne v tom, že dodáva maslu intenzívnejšiu chuť a farbu.

 

– Nesladené arašidové maslo: tento typ masla neobsahuje žiaden pridaný cukor a je vhodný pre tých, ktorí sa snažia znížiť príjem cukru.  

 

– Biologické arašidové maslo: jedná sa o výrobu takého arašidového masla, kde arašidy boli pestované bez použitia chemických hnojív či pesticídov.

 

– Arašidové maslo s prídavkom medu: jedná sa v podstate o klasické arašidové maslo, ktoré sa vyrába s medom, ktorý dodá maslu sladšiu chuť a zvyšuje jeho výživovú hodnotu.

 

Okrem týchto bežných typov, existuje ešte mnoho variant arašidových masiel, ktoré bývajú doplnené ingredienciami, akými sú ovocie, čokoláda či karamel. Samotný výber už potom závisí len od preferencií spotrebiteľa.   

Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Fotka od cgdsro z Pixabay
Photo by Olga Nayda on Unsplash

Hodnotenie

Poznáte arašidové maslo prémiovej kvality od Big Boy?
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma