Tipy ako začleniť japonský štýl do vášho interiéru

Tipy ako začleniť japonský štýl do vášho interiéru

a čo dbať a aké prvky sú pri zariaďovaní japonského dizajnu najdôležitejšie?

04.09.2022 | PoctiveSEO.sk | eya-interier.sk

Či už dlho obdivujete japonské interiéry, alebo len začínate objavovať ich čaro, možno sa pýtate, ako presne túto estetiku zaviesť do vlastného priestoru. Moderný japonský interiérový dizajn sa vyznačuje najmä čistými líniami a minimalizmom. Na čo dbať a aké prvky sú pri zariaďovaní japonského dizajnu najdôležitejšie?

 

Otvorené priestory

V japonskom dizajne vládne otvorený priestor a minimalistické princípy. Japonský dom má vždy dostatok priestoru, aj keď je malý. Všetko v domácnosti má svoj účel a dokonalé umiestnenie. Nábytok lemuje jednu, maximálne dve strany miestnosti, zatiaľ čo zvyšok obytného priestoru je otvorený a prehľadný.

 

Prirodzené svetlo hrá významnú úlohu v japonskom interiérovom dizajne. Ak renovujete vašu nehnuteľnosť, nainštalujte si veľké okná, možno aj od podlahy po strop, ktoré vám umožnia mať veľké množstvo prirodzeného sveta. Ak nechcete meniť okná, odstráňte z nich ťažké závesy.

 

Posuvné dvere, steny a rozdeľovače

Japonci používajú posuvné steny, dvere a rozdeľovače, aby mohli ušetriť ich priestor vo svojom dome. Cieľom je vyhnúť sa priestoru, ktorý zaberajú dverové panely, a tak prekážajú nábytku v ich okolí. 

 

Tento systém sa používa nielen ako náhrada za dvere, ale aj na oknách. Japonské steny slúžia na zatienenie okien a balkónov a sú tak elegantnou alternatívou k látkovým roletám a vnútorným žalúziám. Vyrábajú sa na manuálne ovládanie pomocou šnúry, alebo na elektrické ovládanie.

 

Ďalším dôležitým prvkom japonských interiérov sú rozdeľovače miestností. Mnohé z nich dnes majú nádherné vzory, ktoré dodajú vašim domácnostiam nádych japonskej kultúry. Tieto oddeľovače sa používajú na rozdelenie jedného priestoru na 2 miestnosti. Môžete ich nainštalovať do veľkej obývacej izby a vytvoriť tak samostatnú jedáleň alebo priestor pre deti.

 

Obrovské vane

Kto by nechcel svoje problémy nechať utiecť a namočiť sa do obrovskej vane? Pokojné zvuky bublania vody naplnia vašu dušu a majú upokojujúci účinok. Tak ako rastliny, prvky vody a namáčacie vane sú v japonskom dome nevyhnutné. Sú malé, hlboké a zvyčajne obsahujú aj nejaké lavicové sedadlo. Tieto vane sa stávajú východným trendom, za ktorým sa hrnú mnohí majitelia domov, ktorí si uvedomujú zdravie.

 

Aby ste svoju kúpeľňu premenili na relaxačnú oázu nepotrebujete nevyhnutne vaňu vyrobenú z prírodného dreva. Existujú aj alternatívy z mramoru alebo keramiky.

 

Prírodné prvky

Japonská kultúra je známa používaním drevených prvkov v rámci svojich domovov. Najbežnejšími drevinami sú javor, borovica a bambus.

 

Japonci sú skvelí v spájaní prírodných materiálov s prvkami modernizmu. Skúste aj vy implementovať tento štýl zavedením prírodných prvkov do vášho interiéru. Strešné a veľké okná vám zabezpečia dostatok prirodzeného svetla, pridať môžete prírodné tapety, lampy z ryžového papiera a zvoľte nábytok z prírodného dreva s minimalistickým dizajnom.

 

Nezabudnite ani na rôzne izbové rastliny ako sú bonsaje, paprade, použiť môžete aj kvetinové aranžmány v japonskom štýle, známe ako ikebany, aby ste miestnosti dodali trochu farby. Pohrajte sa s prírodnými tónmi béžovej, hnedej a jemnými odtieňmi modrej a zelenej, aby ste navodili pocit prírody. Vďaka rastlinám sa budete cítiť príjemne a pokojne a zútulníte si domácnosť.

 

Nábytok v japonskom štýle

Neporiadok sa v japonských domoch takmer nenachádza práve kvôli malému počtu nábytku. Ako môžete dosiahnuť túto estetiku, no zároveň si zachovať nejaký ten nábytok? Trik je v tom, aby bol nábytok moderný, čistý, a ak je možné, vyrobený z prírodného dreva.

 

Bežné je sedenie na zemi na veľkom vankúši namiesto niekoľkých kresiel, ktoré zapĺňajú miestnosť. Väčšina japonského nábytku je nízko pri zemi najmä vtedy, keď ide o čajové obrady. Japonci milujú pitie čaju a považujú ho dokonca za posvätný rituál. Ponúka im priestor na potrebnú sebareflexiu. Okrem toho pitie čaju pomáha očistiť zmysly a rozvíjať cit pre krásu.

 

Do izieb zvoľte nábytok ako komodu alebo veľkú skriňu so vstavanými skrinkami, ktoré sú skvelé na uloženie predmetov a zároveň udržiavajú miestnosť upratanú.

 

Ak chcete, aby bol váš interiér ešte autentickejší, zadovážte si tatami, podložky, po ktorých môžete chodiť, sedieť alebo aj spať. Sú zhotovené z ryžových stebiel, na povrchu sú pevné a vo vnútri môžu byť pridané aj steblá slamy, takže ich môžete využiť aj ako náhradu kobercov.

 

Čistota a jednoduchosť

Najdôležitejším bodom, ktorý je potrebné mať na pamäti pri začleňovaní japonského štýlu do vašej domácnosti, je jednoduchosť. Nič nemusí byť dokonalé, ale všetko by malo mať svoje miesto a účel. Japonský dizajn môžete pokojne kombinovať aj so škandinávskym štýlom. Oba totiž nasledujú jednoduchý koncept využitia minimalizmu a prirodzenosti.

 

V dome si ponechajte iba tie veci, ktoré pre vás majú hodnotu. Tak si dokážete svoje bývanie lepšie vychutnať a začnete sa v ňom cítiť viac sami sebou.

 

Meditačný priestor

Skúste sa ponoriť hlboko do japonskej kultúry vytvorením pokojného priestoru vo svojom dome, ktorý bude určený na meditáciu, čaj alebo jogu. Nájdite si príjemné miesto vo svojom vlastnom dome, kde si rozložíte podlahový vankúš na rozjímanie alebo len na sedenie a oddych. Nezabudnite pridať vodný prvok, vymaľujte miestnosť upokojujúcou zelenou alebo hnedou farbou, pridajte zeleň, pustite si meditačnú hudbu a voilà! Máte svoj vlastný, zenový japonský úkryt.

 

Ako si vyčarovať japonskú atmosféru

Základom je otvorený priestor a variabilita.

Nábytok je ľahký, moderný, no zároveň jednoduchý.

Interiéry nie sú preplnené, s malým množstvom vecí pôsobia miestnosti vzdušne a ľahko.

Tvary sú skôr hranaté, strohé a racionálne.

Textilné doplnky môžu byť aj pestré so zaujímavým detailom. Obľúbené sú červené, žlté alebo zelené s motívom kvetov a prírodných scenérií.

Okná ponechajte bez záclon. Môžete ich doplniť žalúziami alebo látkovými posuvnými panelmi - japonskými zástenami.

Klasickou dekoráciou je mini strom – bonsai, naaranžované rastliny v štýle ikebana.

Šálku kvalitného čaju si vychutnajte z malých misiek a peknej konvičky, na nízkom stolíku s vankúšmi na sedenie.

 

Aby ste dosiahli japonský štýl, imitujte jeho čistý, jednoduchý a minimalistický dizajn vo všetkých izbách vo vašej domácnosti. Pridajte do svojho domova: prírodné drevené prvky, jednoduchú zeleň, prirodzené osvetlenie, moderné zariadenie, vodné prvky, hlbokú vaňu, podlahové vankúše, posuvné dvere alebo zásteny. Všetky tieto prosté kúsky dotiahnu váš domov do japonského dizajnu.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Hodnotenie

Tipy ako začleniť japonský štýl do vášho interiéru
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma